14 minut

14. ledna 2017
Část: Charles Butler
Obsah dílu
Vítězslav Nezval — Charles Butler
- Dokument
- Společenský dokument
- Etnografický dokument
- Společnost
- Menšiny
- Společnost - životní styl
- Česká společnost
- Společnost - svět
Části dílu
00:07
Vítězslav Nezval
„Přestože tady žiju už téměř polovinu svého života, nejsem Malťanem. Jsem stále Čech, lépe řečeno Brňák, žijící na Maltě. Dokonce dodnes jezdím v české škodovce fabii s řízením na levé straně…“ Tak popisuje své pocity inženýr Vítězslav Nezval, který své slavné jméno zdědil po svém strýci, známém básníkovi. Jeho životní kariéra ale neměla s uměním nic společného. Vítězslav Nezval vystudoval elektrotechnickou fakultu Vysokého učení technického v Brně a od sedmdesátých let ho zajímaly počítače. V brněnské Zbrojovce, kde pracoval, byl členem skupiny techniků, kteří tam zaváděli počítačový systém. V roce 1982 se dověděl o konkurzu, který vypsal podnik zahraničního obchodu Polytechna na zahraniční praxi na univerzitě na Maltě. Víceméně z legrace se spolu se dvěma kolegy na konkurz přihlásil. K jejich velkému překvapení konkurz vyhráli a odjeli na Maltu, kde měli pomáhat se zaváděním počítačové technologie.Vítězslav Nezval nastoupil do práce na Univerzitě, kde s dalšími dvěma Čechy založili katedru informačních technologií. Současně pomáhali zavádět počítače do maltských středních škol, učili studenty, ale i jejich učitele. Když se o pár let později začal ve světě a v Evropě rozšiřovat internet, rozhodli se, že Malta nemůže zůstat stranou. Nechali zaregistrovat doménu „mt“ a byli u toho, kdy se poprvé Malta spojila se světem. Vítězslav Nezval se už domů nevrátil a na Maltě zakotvil natrvalo.
12:42
Charles Butler
Charles Butler je Angličan žijící a podnikající čtvrt století v Čechách, spoluzakladatel řetězce Datart v devadesátých letech. Po prodeji této firmy se stala jeho dalším koněm společnost Homeport, která vyvinula systém na půjčování kol. Osvědčila se už v Karlíně a rozjela se na různá místa Evropy. Charles bez kola nedá ani ránu, jezdí bez problémů i v obleku. Jeho cílem je, aby Praha byla evropské, ne provinční město. Po povodních financoval také výstavbu Karlína. Charles Butler vrostl za 25 let do naší společnosti, naučil se dobře jazyk, má české společníky, zaměstnance a zanechal své stopy v architektuře Prahy i při restaurování našeho kulturního dědictví významného barokního mecenáše Šporka. Patří mezi nemnohé investory, kteří fandí ekologickým, férovým a sociálně spravedlivějším řešením ve společnosti. Prosazuje udržitelný rozvoj.
Stopáž26 minut
21. ledna 2017
Přehled dílů
595 přehratelných
Stopáž27 minut
10. května
Lesya Kopchuk, které válka na Ukrajině zcela změnila dosavadní život, a také japonská loutkařka Kanako Nishioka-Koukalová.
Poslední vysílání 10. 5. 2025 na ČT2
Stopáž26 minut
Jiří Turek
fotograf
Poslední vysílání 3. 5. 2025 na ČT2
Stopáž26 minut
Stanislav Czudek
portrét Stanislava Czudka, lékaře s kořeny ve Slezských Beskydech
Poslední vysílání 2. 5. 2025 na ČT2
Stopáž28 minut
19. dubna
Manuální terapeutka koní Ivana Ovesná
Poslední vysílání 25. 4. 2025 na ČT2
Stopáž27 minut
12. dubna
Nemcovi a jejich okouzlení Slezskými Beskydami i jejich folklórem a archivní vzpomínky Moserových na srpen ´68 a odchod do exilu.
Poslední vysílání 18. 4. 2025 na ČT2
Stopáž26 minut
5. dubna
Jak Kateřina Žáčková zakotvila na romantickém jihu Itálie a proč je infektolog Jakub Jarý hrdý na obě své národnosti.
Poslední vysílání 11. 4. 2025 na ČT2
Stopáž27 minut
Ha Thanh Špetlíkové
Herečka a kostýmní výtvarnice
Poslední vysílání 4. 4. 2025 na ČT2
Stopáž26 minut
22. března
Claudia Cimini i Jan Irvin
Poslední vysílání 28. 3. 2025 na ČT2
Stopáž26 minut
15. března
Jiří Neradílek - jazzový trumpetista
Poslední vysílání 21. 3. 2025 na ČT2
Stopáž27 minut
8. března
Splněná přání Francouze Martina Fabrice-Plichty i rozpolcení Sharky Hieke mezí Austrálií a Českem
Poslední vysílání 14. 3. 2025 na ČT2