Reportáže v regionech
Valašský Edison Josef Sousedík
Do historie Vsetína se nesmazatelným písmem zapsal Josef Sousedík. V letech 1927-1938 byl zdejším starostou, současně byl ovšem v časech první republiky největším soukromým zaměstnavatelem ve městě. Proslul navíc také coby vynálezce. Na svém kontě měl zhruba dvě stovky patentů v oblasti elektrotechniky a díky tomu si vysloužil přezdívku Moravský nebo též Valašský Edison. Seznámit se s ním můžete v expozici místního muzea. Prozradí nám tam, jak se k oboru dostal, co všechno vymyslel a vytvořil i to, proč začal před druhou světovou válkou své nápady ukládat do šuplíku a co se mu nakonec stalo osudným.


Valašský Edison Josef Sousedík
Zuberská krajka
Ministerstvo kultury od roku 2001 každoročně uděluje vybraným lidovým tvůrcům titul Nositel tradice lidového řemesla. Toto ocenění vychází z projektu UNESCO, nazvaného Žijící lidské poklady. Jedním z držitelů prestižního titulu je Marie Pyrchalová, která vyšívá takzvanou zuberskou krajku. K téhle zálibě se profesí učitelka dostala během mateřské dovolené. A ke stojanu s plátnem po pracovních povinnostech ráda usedala i poté. Prozradí nám, čím je zuberská krajka specifická a dozvíme se i to, proč se nevyšívá barevnými nitěmi, nýbrž jen bílou. Prohlédneme si taky některé vzácné muzejní kousky.


Zuberská krajka
Valaška
Už víc než sto let patří k chloubám beskydských Pusteven chaty Maměnka a Libušín, které jsou dílem architekta Dušana Jurkoviče. Před pěti lety ta druhá z nich vyhořela. Jenže milovníci tohohle koutu země i vzácné památky se odmítli smířit s tím, že už by nikdy nepřivítala hosty, a tak vznikla veřejná sbírka na její obnovu. Práce byla zahájena před dvěma lety a pomalu se chýlí ke konci. Zjistíme, jak probíhá a na co se návštěvníci už brzy můžou těšit. Navíc vás zavedeme k jedné novince, kterou je stezka vedoucí korunami stromů. Jmenuje se Valaška a nás bude zajímat, jak vyrostla a jaké zajímavosti o zdejší přírodě se na ní dozvíme.


Valaška
Bonsaimuseum
Životní láskou Josefa Valucha se staly bonsaje. Před lety viděl v televizi reportáž, jak sám říká, o stromečcích v misce. Nadchl se pro ně, ale protože v té době u nás nebyla k mání žádná literatura, vydal se cestou pokus omyl. V devadesátých letech pak hned vyrazil do světa sbírat zkušenosti, shánět informace i vhodný materiál. A v roce 1999 založil ve Starém Městě u Uherského Hradiště muzeum věnované svým milovaným rostlinkám. Už dvacet let ho stále vylepšuje. Ukáže nám své největší poklady, dozvíme se, kde všude je získával a co všechno péče o ně obnáší. Těšit se můžete kupříkladu na hloh, který vyrostl v blízkosti Draculova hradu.


Bonsaimuseum
Čarověníky
V Jalubí u Uherského Hradiště se pyšní doslova magickým královstvím čarověníků. Před víc než čtyřiceti lety se do jeho budování pustil Miroslav Kostelníček. Díky své profesi lesáka měl k přírodě velmi blízko. Při procházkách si všímal záhadných útvarů v korunách stromů, čarověníků. Lidé jim říkají čarodějná či hromová košťata. Dlouho si jejich vznik nedokázali vysvětlit. Dnes víme, že jsou výsledkem mutace. V přírodě se prostě zblázní jedna buňka a začne nekontrolovaně tvořit spoustu větviček. Miroslav Kostelníček jako jeden z prvních lidí v České republice začal čarověníky sbírat, roubovat a rozmnožovat. Letos převzal pomyslné žezlo jeho syn společně se svou sestrou. Nás zahradou provedou.

