Reportáže v regionech
Minigalerie rozhleden
Rozhledny bychom mohli bez nadsázky nazvat jedním z fenoménů naší země. Napočítali bychom jich víc než pět set a další stále přibývají. Dávno už se nestaví jen na horských hřebenech, ale zcela běžně rostou i v nížinách. Jsou velmi oblíbenými turistickými cíli, protože kromě výhledu často nabízejí i zajímavou architekturu nebo příběhy. Asi nejvíc se o všech českých, moravských a slezských věžích dozvíte v Luhačovicích. Tam totiž vznikla Minigalerie rozhleden s téměř stovkou trojrozměrných modelů. Dozvíme se, jak se neobvyklý nápad zrodil, i to, jaké vyhlídkové věže v expozici najdeme. Navíc se projdeme po naučné stezce, která je prý nejkratší u nás.


Minigalerie rozhleden
Hrad Cimburk
Zříceninu hradu Cimburk najdete v pohoří Chřiby na východní Moravě. Ve stylu francouzské gotiky byl vybudován v první polovině 14. století. Mohutné sídlo, které bylo i významnou pevností, patřilo k nejkrásnějším svého druhu na Moravě. Pány na něm byli mimo jiné bratr Karla IV., moravský markrabě Jan Jindřich nebo Vilém z Pernštejna. Pak ale dlouho chátralo a na konci minulého věku mělo namále. Naštěstí se dočkalo záchrany. Bude nás zajímat, kdo se o ni zasloužil a co všechno se už podařilo opravit. Vydáme se také do okolí. Zjistíme třeba to, co má jméno městyse Osvětimany společného s Konstantinem a Metodějem a zastavíme se u skalního útvaru, kterému místní říkají Kozel.


Hrad Cimburk
Okolím Držkové
Valašská obec Držková byla poprvé v historických pramenech zmiňována už na konci 14. století. Někdy v nich bývá uváděna i jako Dršťková. Její jméno ale nemá nic společného s oblíbenou polévkou. Je vzpomínkou na zakladatele či prvního majitele Držislava. Život místních lidí nebyl nikterak lehký. Ne nadarmo se o zdejším kraji říkalo, že je tu „konec chleba a začátek kameňa“. Zdrojem živobytí bývaly především okolní hluboké lesy, kterými dnes vede několik turistických tras i cyklostezek. Pozornost si ovšem zaslouží i další místa. Tak se vydáme na malou túru.


Okolím Držkové
Valašský Edison Josef Sousedík
Do historie Vsetína se nesmazatelným písmem zapsal Josef Sousedík. V letech 1927-1938 byl zdejším starostou, současně byl ovšem v časech první republiky největším soukromým zaměstnavatelem ve městě. Proslul navíc také coby vynálezce. Na svém kontě měl zhruba dvě stovky patentů v oblasti elektrotechniky a díky tomu si vysloužil přezdívku Moravský nebo též Valašský Edison. Seznámit se s ním můžete v expozici místního muzea. Prozradí nám tam, jak se k oboru dostal, co všechno vymyslel a vytvořil i to, proč začal před druhou světovou válkou své nápady ukládat do šuplíku a co se mu nakonec stalo osudným.


Valašský Edison Josef Sousedík
Zuberská krajka
Ministerstvo kultury od roku 2001 každoročně uděluje vybraným lidovým tvůrcům titul Nositel tradice lidového řemesla. Toto ocenění vychází z projektu UNESCO, nazvaného Žijící lidské poklady. Jedním z držitelů prestižního titulu je Marie Pyrchalová, která vyšívá takzvanou zuberskou krajku. K téhle zálibě se profesí učitelka dostala během mateřské dovolené. A ke stojanu s plátnem po pracovních povinnostech ráda usedala i poté. Prozradí nám, čím je zuberská krajka specifická a dozvíme se i to, proč se nevyšívá barevnými nitěmi, nýbrž jen bílou. Prohlédneme si taky některé vzácné muzejní kousky.

