Reportáže v regionech
Valašský skanzen
Ve čtvrté vánoční reportáži si budeme povídat o Luckách. Ty chodívaly vždy 13. prosince po valašských chalupách. Byly to takové mlčenlivé svědkyně vypovídající o tom, že bílá barva, do níž byly zahaleny, přináší jakousi očistu. Ochutnáme rovněž vánoční oplatky pečené na otevřeném ohni – o tom, kdo je směl péct a z čeho, nám řeknou místní etnografové a pracovníci valašského skanzenu.


Valašský skanzen
Monocykl
A benzin bude cítit i z předposledního zastavení, z Napajedel, kde si prohlédneme tzv. monocykl. Jde o jednokolový historický motocykl. Nejde o žádného drobečka – jeho hmotnost je 145 kg a průměr kola 175 cm. Tři zimy ho pan Pavelka stavěl, pak se v něm učil jezdit a sám říká, že se ovládá dost těžce. Koneckonců uvidíte sami, jak takové jezdítko vypadá.


Monocykl
Moravské lidové ornamenty
Pak se zajedeme podívat několik kilometrů od Uherského Hradiště. Tady, v obci Hluk budeme spolu s vámi pátrat po moravských lidových ornamentech. Jimi jsou zdobené vinné sklípky i kapličky jižní Moravy a my se pokusím vypátrat, co vlastně tyhle lístečky, srdíčka a další motivy znamenají. Jde o tak jedinečné malby, že náš průvodce pan Šácha dokonce hovoří o popelce lidové kultury, a podotýká, že jí chybí důkladné zmapování. Šikovné ruce maléreček i maléřů by si to jistě zasloužily.


Moravské lidové ornamenty
Jasenná na Moravě
Pak vás pozveme do vesnice, kde se tak trochu jako by zastavil čas. Ta vesnice se jmenuje Jasenná a v roce 1748 tady nechal postavit Jura Mikuláštik – tehdejší fojt, své stavení. Fojtovi se dnes říká starosta, a jeho fojtství stojí dál. Dokonce víceméně v původním stavu a to díky potomkům zakladatele rodu – jeho prapravnučka Zdeňka Turková je dokonce starostka Jasenné a právě ona nám ukáže, jak se v takovém stavení žilo a úřadovalo.


Jasenná na Moravě
Muzeum Bojkovska
Čas se počítá od toho greenwichského a hodiny známe už po staletí. My jsme zavítali kvůli jedněm hodinám do Bojkovic - městečka v podhůří Bílých Karpat. Fungují už víc než dvě staletí – s jednou jedinou udržovací přestávkou. A pak se přesuneme ještě do Nového Světlova, kde se dozvíme něco o dnes už neexistujícím řemeslu – zvěrokleštičství. A dozvíte se, kdo byli miškáři...

