Reportáže v regionech
Doškáři
K nejstarším střešním krytinám, které chránily obydlí našich předků, patřily došky. Slaměné snopy vyráběné převážně ze žita sloužily lidem už v dobách Velké Moravy a oblibě se těšily až do 19. století. Pak je postupně vytlačily materiály modernější a dnes je proto můžete vidět nejčastěji na lidových stavbách ve skanzenech. Jejich výrobu u nás ovládá jen hrstka lidí. Jedním z nich je Vojtěch Kmošek, za kterým se vydáme do Rymic.


Doškáři
Výstava děl Alfonse Muchy ve Zlíně
Před 164 lety se narodil Alfons Mucha, jeden z nejznámějších malířů přelomu 19. a 20. století. Přestože jeho cesta na vrchol nebyla jednoduchá ani přímočará, proslavil se v Evropě i Americe, stal se symbolem pařížské secese. Připomíná ho unikátní výstava v centru Zlína, na které je k vidění víc než 100 jeho děl. Jsou mezi nimi nejen světoznámé plakáty a litografie, ale i osobní věci nebo šperky.


Výstava děl Alfonse Muchy ve Zlíně
Mechanický betlém
K vánočnímu času patří neodmyslitelně betlémy. První postavil už v roce 1223 František z Assisi a základ mají od té doby stejný – Ježíška v jesličkách. Další postavy i stavby bývají různé a fantazii tvůrců se meze nekladou. Jeden neobvyklý mají v Horní Lidči na Valašsku. Věnují se v něm totiž odkazu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Unikátní dílo také připomíná nejvýznamnější poutní místa v okolí, architektonické skvosty i tradiční řemesla a lidové zvyky na moravské i slovenské straně hranice.


Mechanický betlém
Mikuláš ve Francově Lhotě
K nejznámějším adventním tradicícm patří Mikulášské obchůzky. Objevovaly se u nás už ve 14. století, ale tehdy vesnice obcházel průvod plný masek podobný tomu masopustnímu. Později se ztenčil na trojici Mikuláš, čert a anděl, i dnes ovšem narazíte na výjimky. Třeba na Valašsku potkáte smrtku, koníka nebo slaměnku. Celá družina navíc vyráží do ulic hned třikrát, aby stihla obejít všechny chalupy. K jedné jsme se přidali ve Francově Lhotě na samé hranici se Slovenskem.


Mikuláš ve Francově Lhotě
Valašské Klobouky
Valašské Klobouky leží v údolí mezi kopci Vizovických vrchů a Bílých Karpat. Najdete v nich řadu památek, například staré roubenky, někdejší radnici ze 16. století nebo kostel Povýšení sv. Kříže. Spousta dalších historických domů bohužel podlehla ničivému požáru v roce 1896. Při následné obnově vyrostla řada domů, které patří k místním chloubám. Některé z nich navrhl zdejší rodák, věhlasný architekt Hubert Gessner. Po jeho stopách se společně vydáme a připomeneme si i další slavné osobnosti s městem spjaté.

