Reportáže v regionech
Beskydské šelmy
Podle statistických údajů se v Beskydech vyskytuje kolem desítky rysů, zhruba pět vlků a přibližně stejně medvědů. Setkat se s nimi, bez obav o život, můžete na putovní výstavě, která právě probíhá v muzeu ve Valašském Meziříčí. K vidění jsou totiž četná svědectví o tom, že v Beskydech opravdu žijí a také o tom, jak vlastně žijí. Nás výstavou provede František Šulgan z CHKO Beskydy. Často a rád se vydává do odlehlých částí Beskyd po stopách těchto šelem. Dozvíme se od něj hodně zajímavostí o životě zvířat, která přece jen raději potkáváme jen v televizi nebo knížkách.


Muzeum regionu Valašsko
Památník Velké Moravy
Ve Starém Městě u Uherského Hradiště si prohlédneme Památník Velké Moravy. Jak už jeho název napovídá, vypravíme se do časů první říše západních Slovanů na našem území. V místech dnešního památníků stával kdysi Veligrad, jedno z hlavních center Velké Moravy. Při prohlídce cenných archeologických nálezů se dozvíme, jak naši dávní předci žili, jakým činnostem se věnovali, co všechno uměli vyrábět. Jádro celé expozice tvoří základy kostela z 9. století a také pohřebiště, kde bylo objeveno přes dva tisíce hrobů.


Památník Velké Moravy
Velké Karlovice
Velké Karlovice určitě nepatří k nejstarším obcím u nás, k největším ale ano. Najdete je v podhůří na rozhraní Beskyd a Javorníků. Nejprve se po nich a také po okolí porozhlédneme z třicetimetrové rozhledny Súkenická. Marie Terezie z jedné hašteřící se obce kdysi udělala dvě, Karlovice Velké a Malé. Až po dvou stoletích došlo opět ke spojení v jednu. V obci najdeme několik zajímavých staveb. Tou nejunikátnější je budova fojtství, zajímavý je i kostel Panny Marie Sněžné. Potěšíme i ty, kteří dají přednost procházce v přírodě. Zavedeme je na horu Soláň a prozradíme i pověst, která vysvětluje neobvyklý název.


Velké Karlovice
Pulčín
Pulčínské skály najdete v Javorníkách, blízko moravsko-slovenské hranice. A také kousek od Francovy Lhoty, jedné z valašských vísek. Společně si ji prohlédneme a taky vystoupáme na vrchol nedalekého Čubova kopce, odkud dohlédneme až do zmiňovaných skal. V zimních měsících jsou jejich chloubou ledopády. A nejsou to ledopády ledajaké. Jsou zbarvené do hněda, což místní připisovali pískovcům. Odborníci ale zjistili, že důvodem je sněžná řasa a pustili se do zkoumání tohoto ojedinělého úkazu. Obdivovat krásné dílo přírody budeme samozřejmě i my.


Pulčínské ledopády
Provodov
Provodov na Zlínsku proslul hlavně jako poutní místo. Poutníci se sem už od osmnáctého století vydávali především k léčivému prameni, který vyvěrá ve Vodní kapličce u kostela Panny Marie Sněžné. Uzdravil prý stovky lidí, zejména ty, které trápil zrak, nohy nebo bolesti hlavy. Některé zázraky jsou zaznamenány i v knize kněze a prozaika Františka Millera. U provodovského kostela narazíte také na křížovou cestu. Je opravdu unikátní, více než polovina z jejích zastavení je totiž věnovaná obětem první světové války.

