Reportáže v regionech
Včelí stezka
Naučných stezek jsme si už představili celou řadu, ale včelí je mezi nimi docela unikátem. Včelaři z Uherskohradišťska se rozhodli přiblížit návštěvníkům včelí i včelařský život a také význam včel pro náš život. Dozvíme se například, které včely tu kdysi žily, jak je to s kouřem, který je včelařům pomáhá uklidňovat i to, jak se včelám daří trefit zpátky do úlu. A povídat si budeme i práci včelařů.


Včelí stezka
Muzeum pálenic
Muzeum pálenic ve Vlčnově je jedním z nejmladších u nás. Připomíná dvě podoby výroby pálenek u nás. Tu oficiální, která se děje ve schválených pálenicích nebo palírnách, ale především tu nepovolenou provozovanou „na černo“. V muzeu se můžete seznámit s řadou podomácku vyrobených destilačních přístrojů a také se spoustou dalších pomůcek, bez kterých by se pálenka z jakéhokoliv ovoce sotva mohla narodit. Kdybyste pečlivě počítali, zjistili byste, že exponátů je v muzeu na sedm set.


Muzeum pálenic Vlčnov
Ostrožský kroj
Krásné vyšívané kroje si prohlédneme při návštěvě u pana Josefa Míška v Hluku. Lidové kroje mu učarovaly už v dětství a nakonec se pustil také do jejich šití. Za léta praxe se stal doslova znalcem místních krojů včetně všech jejich odlišností. Třeba takový kroj ostrožský, který se nosí i v Hluku, šil už tolikrát, že zná každý detail. Poví nám, v čem se kroje od sebe liší i to, z čeho se nejčastěji šily a čím se zdobily.


Krojové krejčovství
Valašské Klobouky
Valašské Klobouky už jsme jednou navštívili. Důvod k návratu nám nabídla nov otevřená naučná stezka. Začíná ve městě a návštěvníkům ukáže například několik starých dřevěnic z přelomu 18. a 19. století, které přečkaly ničivý požár města roku 1896. Představí i zajímavosti okolní přírody. Největší lákadlem je ale rozhledna na vrchu Královec. Byla otevřena před čtyřmi lety a je zajímavá už na pohled. Má totiž tvar typického valašského klobouku. Rozhlédnout se z ní můžete po okolních kopcích, dohlédnout můžete při příznivém počasí i na vzdálené Chřiby.


Královec
Řehtačky
Jak se vyrábí taková řehtačka a co je nejdůležitější pro to, aby byla opravdu pořádně slyšet, to nám prozradí pan Augustin Krystyník. Vypravíme se za ním do Nového Hrozenkova na Valašsku. A budeme obdivovat řehtačky různých velikostí. A zavítáme i do křesťanské liturgie. V těch velikonočních dnech, o kterých se říká, že zvony odlétly do Říma, a tudíž nezní z věží kostelů, oznamovaly lidem čas právě různé řehtačky. A zvaly také na mše.

