Reportáže v regionech
Městečko pod Radhoštěm
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm nabízí výlety v duchu cest pana Broučka proti proudu času už dlouho. Ke krásným starým chalupám a jejich vybavení teď přibyla unikátní expozice. Jmenuje se Městečko pod Radhoštěm a mapuje sedm století zdejší historie. Vystaveny jsou tu vzácné poklady, například barokní boží hrob z rožnovského kostela Všech svatých, valašský hák na zúrodňování půdy ze sedmnáctého století, ale také ucelený soubor prvorepublikové lékárny, který u nás nemá obdoby. Můžeme nahlédnout do řemeslných dílen, ale i do domácností. Navíc si připomeneme lázeňské tradice města. Málokdo by věřil, že vedle zdravého vzduchu, tu kurýrovala i žinčica, která se podávala teplá a po ránu. A dokonce ani pivní lázně, které patří k lákadlům města, nejsou žádnou novinkou, ale obnovenou službou.


Valašské muzeum
Hostýnské vrchy
Zalyžovat si můžeme nejen v Krkonoších nebo Beskydech. Tentokrát se s běžkami vypravíme do Hostýnských vrchů. Těšit se můžeme na celkem pět desítek kilometrů běžecké magistrály s několika odbočkami. A dopřejeme si také zastávku na místě, které je podle pověsti spojeno se slavným hostýnským zázrakem, na svatém Hostýnu. Čeká nás tu nejvýše postavená církevní stavba na Moravě – kostel Nanebevzetí Panny Marie a také dvě křížové cesty. Právě sem kdysi dávno v době nájezdu krutých Tatarů utekli místní lidé a prosili Pannu Marii o pomoc. Ta je vyslyšela, což připomíná mimo jiné i unikátní vyobrazení.


Hostýnská magistrála
Moravská gobelínová manufaktura
Šest a půl metru dlouhý koberec, který bude zdobit kostel ve Vsetíně, a spoustu dalších zajímavostí uvidíme v Moravské gobelínové manufaktuře. Přidáme také par historických údajů. Třeba ten, že gobelíny znali naši předci už před dvěma tisícovkami let, což nám připomínají nálezy v egyptských hrobech. Prozradíme také něco z výroby gobelínů a vzácných koberců. Začneme u výtvarného návrhu, jeho vybarvení. Pak přijde na řadu řezání vlny, její vázání, zatkávání a nakonec se do práce pustí starý stroj, který zajistí absolutně stejnou výšku celé plochy. Prohlédneme si i některé hotové gobelíny – moderní a také historické.


Moravská gobelínová manufaktura
Svíčky z Drslavic
Bez svíčky na svátečním stole by Vánoce pro mnohé z nás nebyly úplné. Dnes si můžeme vybírat z mnoha provedení. Zavedeme vás do výrobny pana Libora Bujáčka do Drslavic blízko Uherského Brodu. Když pan Bujáček před dvěma desítkami let začal tvořit svíčky, kterými obdarovával své blízké, nejspíš netušil, že jednou se tahle výroba stane jeho profesí. Může za to prý nejspíš babička, která dostala tu úplně první a vnukovi ji pochválila. K ukázkám tvarování i zdobení svíček přidáme také pár zajímavých informací. Třeba tu, že zdrojem světla byly už v dobách před Kristem. Už tehdy prý také navozovaly příjemnou atmosféru.


Vánoční svíčky
Valašské muzeum
Pro motorky se Miroslav Tomanec ze Seninky na Vsetínsku nadchl už v dětství. A tahle záliba mu vydržela dodnes. Ve své sbírce má úctyhodné tři stovky veteránů a vzácných kousků. Stovku z nich už vystavuje ve svém muzeu. A ty další čekají na různé opravy, úpravy a návrat zašlého lesku. Nejstarším kouskem v expozici je Jawa Robot vyrobená v roce 1929, druhou slavnou značku ČZ pak reprezentuje například veterán z roku 1937. Pokud vás zajímá, kterému motocyklu se říká Liběňák, tak pan Tomanec nám to prozradí, stejně jako další zajímavosti o svých pokladech.

