Reportáže v regionech
Muzeum map ve Zlíně
Mapy provázejí cestovatele už od starověku. Za vůbec nejstarší odborníci považují destičku nalezenou u dávného města Gasur v dnešním Iráku, která pochází z doby 2200 – 2500 let před naším letopočtem. První doložené zvěčnění samostatných Čech je připisováno Mikuláši Klaudyánovi a pochází z roku 1517. O necelá dvě století později pak zásluhou Jana Kryštofa Müllera spatřilo světlo světa dílo, které se stalo základem všech dalších našich map. Nejen o něm se víc dozvíte ve speciálním muzeu map ve Zlíně.


Muzeum map ve Zlíně
Jmelí
Jiří Kašík je zkušeným zahradníkem. Celý rok má své zelené království plné života. S příchodem adventu jde ale vše stranou a všichni se zaměří především na jmelí, tradiční symbol Vánoc. Z jejich provozu v Kroměříži putují svazky této rostlinky na vánoční trhy a do domovů lidí, kteří hledají kousek štěstí a pohody. Dozvíme se, co všechno je nutné zvládnout, abychom si mohli ozdobit svůj dům či byt.


Jmelí
Supi v Zoo ve Zlíně
V Zoo Zlín se odborníkům podařilo dosáhnout pozoruhodných úspěchů v chovu jednoho z nejohroženějších druhů ptáků – supů. Tito impozantní dravci, kteří hrají důležitou roli při udržování rovnováhy ekosystémů, jsou dnes bohužel ve volné přírodě na pokraji vyhynutí. Ale i díky odhodlané práci a nadšení chovatelů na Valašsku se jejich populace opět začíná rozrůstat.


Supi v Zoo ve Zlíně
Joža Uprka
K nejvýraznějším osobnostem Zlínska patřil malíř Joža Uprka. Svůj rodný kraj zvěčnil v celé řadě děl. Zejména ta zobrazující tradiční folklórní krojové události byla už za autorova života známá i v zahraničí. Vysloužil si za ně i mnohá prestižní ocenění, například na pařížském Salonu výtvarných umělců v roce 1894. Záhy získal také zlatou výroční medaili od České akademie věd a umění. Věhlasný mistr přišel na svět 26. října 1861 do selské rodiny v Kněždubu, který bude první zastávkou na našem putování po jeho stopách.


Joža Uprka
Zikmundova vila
Není asi nikdo, kdo by neznal slavné cestovatele druhé poloviny 20. století Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelku. Byli vůbec prvními lidmi na světě, kteří projeli automobilem napříč Afrikou a během svých expedic navštívili celkem více než osmdesát zemí. Po své první výpravě po Evropě, Africe a Latinské Americe se na počátku 50. let minulého století usadili ve Zlíně, ale natrvalo tam zůstal pouze Miroslav Zikmund. Dům, ve kterém bydlel většinu svého dlouhého života, prodal v roce 2020 příteli Čestmíru Vančurovi. Ten založil ještě téhož roku nadační fond, který teď o vilu pečuje. V loňském roce byla památka otevřena pro veřejnost.

