Reportáže v regionech
Areál Živá Voda
Pokud byste se chtěli dozvědět, kdo všechno obývá naše rybníky, jezera nebo řeky a pěkně zblízka si všechny tyhle živočichy prohlédnout, pak si nenechte ujít návštěvu areálu Živá voda v Modré u Uherského Hradiště. Jedná se o největší expozicí přirozených mokřadních a sladkovodních ekosystémů v České republice a čeká vás v ní spousta poučení i zábavy. Část expozice je totiž interaktivní, takže si řadu věcí můžete vyzkoušet. Největší dobrodružství vás ale čeká v osmimetrovém tunelu umístěném několik metrů pod hladinou. Je to největší tunel svého druhu v Evropě, takže se připravte na ojedinělou podívanou. Součástí expozice je i naučná stezka, a pokud byste si chtěli dopřát ještě delší procházku do okolí, pak můžete zajít třeba ke Královu stolu.


Areál Živá voda
Vizovické pečivo
K Vánocům patří i pečení. Cukroví, perníčky a taky vizovické pečivo. Víte, kdy se začalo péct a podle čeho dostalo svůj název? Pokud vás napadá, že podle města slivovice, pak máte pravdu. Zhruba v polovině 19. století právě ve Vizovicích začali různá zvířátka z těsta z vody a mouky péct manželé Lutonští. V nabídce měli takřka čtyři desítky druhů. Svou inspiraci našli v historii, už dřív prý rodiče pekli dětem při pečení chleba taky figurky na hraní. Dost trvanlivé, silnější tvary vydrží i desítky let. Rádi byste si pečení vyzkoušeli? Poradíme vám, jak na to. Po zpracování těsta se k vlastnímu tvoření hodí třeba nůžky nebo nůž. Po dokončení i ozdobení pak přijde ke slovu několikahodinové pečení. A nemusíme asi ani dodávat, že kromě jednotlivých figurek si můžete Vánoce ozdobit i betlémem z vizovického pečiva.


Vizovické pečivo
Velký betlém
V Horní Lidči na samém východě naší země si už dva roky, a nejen na Vánoce, mohou návštěvníci prohlédnout neobvyklý velký betlém. Zabírá plochu bezmála dvou stovek metrů čtverečních a kromě obvyklých jesliček a dalších postav z příběhu o narození Ježíška v něm najdeme i spoustu dalších zajímavostí. Některé z více než dvou set postaviček připomínají takřka vymizelá řemesla. A v betlému najdeme taky zajímavá místa, která mohou turisté obdivovat nejen v nejbližším okolí Horní Lidče, ale i na slovenské straně hranice. Na výrobě betlému se podílelo čtrnáct řezbářů, přesto celé dílo působí dojmem, jako by se narodilo v jedné řezbářské dílně. A můžeme se těšit, že třeba časem dalším postavičky i pamětihodnosti z okolí do betlému přibydou.


Velký betlém
KovoZoo
Neobvyklá zoologická zahrada nás čeká ve Starém Městě u Uherského Hradiště. A ještě víc neobvyklá je skutečnost, že ji nepřehlédnete díky majáku, který u ní vyrostl. Ale zpátky k obyvatelům zahrady nazvané KovoZoo. Všichni jsou, jak už možná tušíte, z kovu. Přesněji z kovového odpadu. A právě firma jemu se věnující stála u zrodu počinu, který prý nemá obdoby nikde v Evropě. Takže se můžete těšit na bezmála dvoutunového nosorožce, ale taky na několika kilového jezevčíka a zhruba šest desítek dalších „chovanců“. A nemusíte se jen dívat. U každého zvířete se dozvíte, kde ve volné přírodě žije a další zajímavosti. A bude nás pochopitelně zajímat i to, jak se obři z kovu rodí, jak dlouho to trvá a z už zmíněného majáku se můžete porozhlédnout i do okolí.


KovoZoo
Baťovy expozice
Máte pocit, že o Tomáši Baťovi víte už všechno? Při návštěvě nově otevřených expozic ve Zlíně určitě zjistíte, že máte pořád co objevovat. Expozice souhrnně nazvané „Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost“ mapují vývoj Baťova impéria od konce 19. století až do znárodnění. Začneme u zahájení výroby obuvi a skončíme u letadel, pneumatik a taky slavných filmových studií. Nezapomeneme ani na to, čím byl Baťův přístup rozhodně výjimečný, na péči o zaměstnance a jejich rodiny. A připomeneme si i to, jak si podnikatel vychovával ve vlastní škole potěr do svých fabrik. Tušíte například, kolik všechny jeho firmy zaměstnávaly v době největšího rozmachu lidí? Doma i za hranicemi to dohromady bylo víc než šedesát pět tisíc osob.

