Reportáže v regionech
Výrobky z kůže
Michaela Luttyová ze Vsetína vystudovala elektrotechniku a pracovala v obchodě a logistice. Ve volném čase ji to ale neustále táhlo k ručním pracím, pletení, háčkování či keramice. A jednou dostala od maminky peněženku, zdobenou květinovým vzorem, raženým v kůži. Pak už šlo všechno ráz na ráz. Michaela začala chodit do příslušného kroužku, aby se naučila základní postupy a zpracování kůží. Zrodila se vášeň. Jak s úsměvem říká, kousl ji kožený brouk. A už to tak vypadá, že se totéž přihodilo i její malé dceři.


Výrobky z kůže
Andy Warhol I'm OK
V prostorách holešovského zámku se teď návštěvníci můžou přenést o několik desítek let do minulosti. Konkrétně do doby, v níž umělecký svět získal díky Andymu Warholovi nový styl - pop art. Najdete tu mimo jiné sto velkoformátových originálů, kresby z padesátých let, posmrtně vydané sítotisky či edici slavných obalů gramofonových desek. A dozvíte se spoustu zajímavostí o životě i tvorbě legendárního umělce. Třeba to, že se přátelil se spoustou muzikantů. Kupříkladu s Mickem Jaggerem, Johnem Lennonem, Dianou Ross nebo Arethou Franklin. Právě pro tyhle hvězdy vymýšlel obaly na desky. Spoustu svých děl vytvořil podle fotografií, které ale sám většinou nepořídil. A díky němu se stal velmi vyhledávanou technologií sítotisk.


Andy Warhol I'm OK
Portáši
Své jméno dostali pravděpodobně z maďarštiny. V ní tento výraz označuje strážce brány. A za ty byly zřejmě považovány průsmyky, které spojují bývalé Horní Uhry s Moravou. Ano řeč bude o portáších. Jejich sbor začal fungovat přesně před třemi stovkami let. Předchůdci jeho členů zřejmě byli takzvaní věrní Valaši. Ty už od roku 1638 povolával císař v případě nebezpečí. Čelili invazi Turků nebo řádění Kuruců, což bylo vojsko uherských stavů, které se kolem roku 1700 vzbouřilo. Průsmyky ale byly zavírány i při nebezpečí nákazy, třeba prasečího moru. A součástí jejich služby byla taky ochrana ekonomických zájmů hlavy monarchie před pašeráky. Jejich časy připomínají portášské chodníčky, tedy trasy, po kterých pravděpodobně kdysi chodili. Dnes slouží hlavně jako turistické cesty, protože jsou to hřebenovky. A my si malou procházku taky nenecháme ujít.


Portáši
Obuvnické impérium
O zlínském obuvnickém impériu toho bylo napsáno a řečeno už hodně. Přesto si ho znovu připomeneme. Vypravíme se totiž na prohlídku budovy, z níž bylo řízeno. Dnes v ní sídlí Krajský úřad, ale přesto budeme mít možnost unikátní stavbu důkladně prozkoumat. Byla jednou z prvních výškových v Evropě a skládala se vlastně z jednotlivých modulů. Dozvíme se, jak budování probíhalo, kolík lidí zaměstnalo a jak dlouho trvalo. Navíc se přesvědčíme o tom, že autor projektu Vladimír Karfík využil nejnovější technické vymoženosti doby. A doslova majstrštykem byla proměna jednoho z výtahu v pojízdnou kancelář. Prohlédneme si její vybavení a zjistíme, co je pravdy na historce o tom, že v téhle pracovně jezdíval pan šéf kontrolovat své zaměstnance.


Obuvnické impérium
Hostětín
O Hostětíně, malé vesničce s necelými třemi stovkami obyvatel ležící na úpatí Bílých Karpat, jste možná nikdy neslyšeli. A jestli, tak nejspíš v souvislosti s tím, že při své návštěvě naší země do ní v roce 2010 zavítal britský princ Charles. Co ho právě sem přivedlo? Obec má pověst té nejekologičtější u nás a na tomhle poli boduje i v mezinárodním měřítku. My se ovšem společně vydáme na procházku jejím okolím. Místy, která považují celé generace zdejších obyvatel za důležitá. Zjistíme, kdo a proč chodíval na Jahodiska, nemineme Kočičák a zavítáme taky do ukázkového sadu, v němž se daří starým a krajovým odrůdám. Najdeme v něm třeba kožůšky, panenská jablíčka, strímky nebo oskoruše. Nahlédnout můžeme i do přírodní zahrady nebo moštárny.

