Reportáže v regionech
Vila Adler
V Uherském Ostrohu stojí na náměstí naproti renesančnímu zámku funkcionalistický skvost. Prvorepubliková stavba sloužila od roku 1936 jako obchod Arnošta Adlera se železářským a smíšeným zbožím. Jeho rozkvět však ukončily válka a nucená arizace. Rodinu pak postihl osud mnoha dalších židovských obyvatel města, kteří skončili v koncentračních táborech. Obchodní dům po roce 1948 sloužil jako státní maloobchodní prodejna a od 90. let chátral. Před úplnou zkázou ho zachránil nadšený sběratel starých předmětů, který budovu opravil a vytvořil v ní netradiční muzeum. To je poctou nejen někdejším majitelům, ale všem místním podnikavým živnostníkům.


Vila Adler
Klenotnice v Modré
Vzácné šperky, zbraně nebo součásti oděvů velkomoravských knížat, ale i předměty spojené s vírou starých Slovanů můžete od loňska obdivovat v Klenotnici Velké Moravy. Tento prostor připomínající římský Pantheon je součástí archeoskanzenu Modrá u Velehradu. Expozice v něm se pravidelně mění a každý rok se věnuje jinému tématu z éry slavné středověké říše. Ta letošní je zaměřená na víc než tisíc let stará vyobrazení lidí a zvířat.


Klenotnice v Modré
Poutní místo Hostýn
Velikonoční příběh Ježíšovy mučednické smrti vyprávějí i křížové cesty. U zrodu této tradice stál prý boloňský biskup Petronius. V pátém století nechal vybudovat první pro věřící, kteří se nemohli vydat do Svaté země. Spoustu takových staveb najdete i u nás, například na vrchu Hostýně hned dvě. Ta mladší, mozaiková z dílny architekta Dušana Jurkoviče a malíře Jano Köhlera, je navíc světovým unikátem. Říká se jí chrám bez střechy a my si ji společně projdeme.


Poutní místo Hostýn
Květná zahrada
Květná zahrada v Kroměříži zvaná též Libosad patří mezi naše největší zahradnické perly. Vybudovat ji nechal v druhé polovině 17. století olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna. Na její plnou krásu, které dominuje přesná symetrie stříhané zeleně a květinových záhonů, si budete muset ještě nějaký ten měsíc počkat, ale do 9. března tam můžete obdivovat krásu japonských nebo také zimních čajových růží, jak se někdy říká kaméliím. Jejich původním domovem je sice východní Asie, nicméně k evropské kultuře patří už více než dvě století.


Květná zahrada
Rejnoci v ZOO Zlín
Mezi naše úspěšné zoologické zahrady patří ta zlínská. Jako jediní v Evropě v ní odchovávají – siby ománské. Místní odborníci totiž dokázali přijít na to, co tihle rejnoci k životu potřebují. Nápad vybudovat unikátní pavilon se zrodil v hlavě ředitele zoo Romana Horského. V několika severoamerických zoo viděl venkovní nádrže, v nichž se těmto parybám dařilo a zjistil, že jsou velmi sociální. Rozhodl se je přivézt i k nám. Přípravy trvaly dlouhé čtyři roky a v roce 2014 se vzácní tvorové mohli představit veřejnosti.

