Reportáže v regionech
Kolowratský zámek
Rychnov nad Kněžnou byl založen ve 13. století v době kolonizace krajiny pod Orlickými horami. Do místní historie se výrazně zapsal rod Kolovratů, který se zasloužil se o jeho velký rozmach, ale také o vznik zámeckého areálu. Ten je jedním z největších barokních komplexů v Čechách. Místní mu neřeknou jinak, než „Rychnovské Hradčany“ a my si ho prohlédneme. Čeká nás celá řada zajímavostí. Stavitele zámku Františka Karla například připomíná ceremoniální meč moravského zemského hejtmana, jehož funkci vykonával celých 33 let.


Kolowratský zámek
Větrný mlýn v Borovnici
Přes sto let stával v obci Borovnice u Nové Paky větrný mlýn německého typu. Po druhé světové válce ale přestal fungovat a chátral. V roce 1968 už byl poslední památkou svého druhu u nás. Historici se tehdy pokusili dřevěnou stavbu zachránit tím, že ji rozebrali a převezli do připravovaného skanzenu ve Vrchlabí. Jenže ten nakonec nevznikl a demontované konstrukce postupně shnily. Nadšenci ze sdružení Větrník se ale rozhodli unikát do krajiny vrátit a vybudovali dokonalou, a navíc plně funkční repliku. Ta zažívá první turistickou sezónu a prozkoumat jsme se ji vydali i my.


Větrný mlýn v Borovnici
Z Havlovic na Vízmburk
Havlovice jsou jednou z pomyslných bran do přírodní rezervace Babiččino údolí. Lokalitu v údolí řeky Úpy si našli lidé oblíbili už v pravěku, ale systematicky byla osídlena až v polovině 13. století. Na kolonizaci se tehdy podílel český král Otakar II. a obec dostala jméno po svém lokátorovi Havlovi. Nad řekou Úpou bylo vybudováno několik tvrzí. Jednou z nich byl hrad Vízmburk. Na vysoké skále ho postavil Tas z rodu erbu třmene, který je zmiňován v Dalimilově kronice v souvislosti s rokem 1279.Po svém poboření byla stavba 500 let ukryta pod zemí a po odhalení byla nazvána východočeskými Pompejemi. Obec i hrad jsou oblíbeným cílem turistů a k návštěvě zlákaly i nás.


Z Havlovic na Vízmburk
Farma Wenet
Martin Weber a Martin Netík z Broumova se před 19 lety rozhodli pro chov několika domácích zvířat. V té době je ani ve snu nenapadlo, že se za pár let jejich malé hospodářství rozroste na farmu s 50 druhy savců a ptáků. Péče o ně se pro oba stala velkým koníčkem a věnují jí takřka veškerý volný čas. Odměnou za jejich úsilí jsou pro ně i nové přírůstky, které dělají radost také návštěvníkům. Pro ně navíc připravili na okružní cestě kolem ohrad velkoplošné panely. K příjemné atmosféře přispívá i krásná kulisa s benediktýnským klášterem a okolními kopci. S obyvateli farmy vás seznámíme.


Farma Wenet
Miletín
Miletín se rozkládá v údolí na úpatí hory Zvičiny mezi Jičínem, Dvorem Králové a Hořicemi v Podkrkonoší. Jméno dostal podle pohanského boha Milotyna, nemá ani tisícovku obyvatel, ale k vidění je tu toho opravdu hodně. Okolní příroda láká k nejrůznějším výletům, ale i v městě samotném čeká několik překvapení. Narodil se v něm například Karel Jaromír Erben, takže můžete navštívit domek, v němž vyrůstal, nebo si projít pětikilometrovou naučnou stezku vedoucí po jeho stopách. A zapomenout byste neměli ani na vyhlášenou sladkost – miletínské modlitbičky, které místní pečou už hodně dlouho.

