Reportáže v regionech
Broumovské stěny – Slavenské hřiby
Broumovské stěny se nacházejí na východě Čech u hranic s Polskem. Tato národní přírodní rezervace o rozloze necelých 640 hektarů se pyšní spoustou skalních útvarů, roklí, strží, propastí a jeskyní. Na výlet po jejím hřebeni můžete vyrazit například z Martínkovic, Křinic nebo z osady Slavný. Tu nechal v roce 1558 založit opat broumovského kláštera Jan Chotovský v místech, kudy vedly stezky, po nichž lidé z okolních obcí putovali s dobytkem na trhy do Police nad Metují.


Broumovské stěny – Slavenské hřiby
Kostel Panny Marie v Broumově
Broumov je centrem trochu neprávem opomíjené oblasti severovýchodních Čech. Místní se ale rozhodli, že to změní, a ucházejí se rovnou o titul Evropské hlavní město kultury roku 2028. Jsou totiž přesvědčeni, že mají světu co ukázat, protože unikátních památek se tam dochovala celá řada. Jednou z nich je dřevěný kostelík zasvěcený Panně Marii. Řadí se mezi nejstarší stavby svého druhu nejen u nás, ale i v okolních zemích. Navíc nebyl při jeho budování použit jediný hřebík. Pojďme si tedy tento skvost prohlédnout.


Kostel Panny Marie v Broumově
Broumovský klášter
Počátky východočeského Broumova jsou spojeny s břevnovskými benediktiny. Ti v roce 1213 tehdy neobydlené území dostali od krále Přemysla Otakara I. V darovací listině je místní krajina nazývána „děsnou v šeré pustině“. Řádoví bratři tam ale začali hospodařit a provozovat různá řemesla. V oblasti taky šířili vzdělanost a kulturu. V klášteře, který vybudovali, žili jejich následovníci až do konce druhé světové války. Pak byli vyhnáni a vrátit se mohli až v 90. letech po změně režimu, kdy se pustili do opravy areálu. O tom, jak se jim daří ho zvelebovat, se přesvědčíme v naší reportáži.


Broumovský klášter
Hrad Starý Jičín
Hrad Starý Jičín je jednou z nepřehlédnutelných dominant krajiny na rozhraní Nízkého Jeseníku a Moravskoslezských Beskyd. Kdysi tudy vedla známá jantarová stezka spojující jih Evropy s pobřežím Baltského moře. Hrad na vrcholu stejnojmenného kopce převyšuje okolní terén o 200 metrů. Mohl proto dobře sloužit ke střežení cesty. Ostatně, právě proto byl už na počátku 13. století vybudován. I když se toho moc z jeho původní podoby nedochovalo, už déle než dvacet let probíhající rekonstrukce se snaží další zkáze romantické zříceniny zabránit. Nejprve byla opravena hranolová věž, která dnes návštěvníkům nabízí nejen krásný výhled do kraje, ale i stálou expozicí o historii památky.


Hrad Starý Jičín
Planetárium Hradec Králové
Unikátní zázemí k pozorování oblohy a k pronikání do tajů hlubokého Vesmíru nabízí moderní digitální planetárium v Hradci Králové. To staré, které vzniklo v roce 1947 a bylo první hvězdárnou u nás, už totiž přestalo kapacitou a technikou stačit současným požadavkům. V jeho bezprostřední blízkosti tedy vyrostla před pár lety pozorovatelna nová. Svým vzhledem připomíná létající talíř. Dozvíte se v ní zajímavosti o mikro a makro světě, o energiích v přírodě, díky promítací kopuli se můžete ponořit do dokonalé tmy a pak se proletět Vesmírem.

