Reportáže v regionech
Nožíř Kotěra
Není kovařina jako kovařina. Jeden mistr černého řemesla kove podkovy, druhý mříže a jiný zase nože. Jaromír Kotěra z Hořiček se výrobou nožů zabývá už 22 let. Za tu dobu jich udělal stovky. Nejprve se zabýval zálesáckými, se kterými se dá přežít v divoké přírodě. Dnes už přešel na kopie těch historických, které sloužily k různým účelům nebo byly vizitkou svých majitelů. Vždy se snaží sehnat originál, aby jeho dílo vypadalo co nejvěrněji.


Nožíř Kotěra
Prachovské skály
Prachovské skály jsou jedním z nejmalebnějších míst Českého ráje. Díky 40metrovým pískovcovým věžím, hlubokým roklím, úzkým chodbám i vyhlídkám, nabízejícím krásné výhledy. Za majitelů hraběcího rodu Šliků je navštívila řada významných osobností, včetně císaře Františka I., v červnu 1813. Však také jedna ze zdejších chodeb nese jméno Císařská.


Prachovské skály
Katedrála Hradec Králové
Jednou z dominant Hradce Králové je katedrála sv. Ducha, jejíž věže se vypínají do výšky bezmála padesátí metrů. Vznik této honosné církevní stavby je dodnes obestřen tajemstvím, neboť se nedochovala zakládací listina. Traduje se ovšem, že ji nechala v roce 1307 vybudovat česká královna Eliška Rejčka, manželka Václava II. a posléze Rudolfa Habsburského. I když měl v průběhu staletí chrám několikrát namále, dodnes v něm můžeme obdivovat um gotických stavitelů i vzácné artefakty.


Katedrála Hradec Králové
Břecštejn
Vlčice jsou malá obec nedaleko Trutnova. Její dlouhou historii dokládají archeologické nálezy části pazourků, které tu zůstaly pro pravěkých lidech. Nalezené nástroje jsou k vidění v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově. Od 15. do počátku 17. století tu působil rod Zilvárů z Pilníkova. Zanechal tady po sobě několik významných staveb. Jednou z nich je hrad Břecštejn, na který se vypravíme.


Břecštejn
Bílá věž v Hradci Králové
Hradci Králové se kdysi říkalo město pod Bílou věží. 72metrová dominanta stojící na historickém Velkém náměstí je vidět z daleka. Pochází z 16. století a její výstavba trvala dlouhých 22 let. Během staletí prošla několika rekonstrukcemi, té největší se dočkala v roce 2013. Ateliér architekta Jaromíra Chmelíka za ni získal řadu ocenění. Patří mezi ně Stavba roku 2015 od České komory inženýrů a techniků a Národní cena architektů Grand Prix 2016.

