Reportáže v regionech
Andělská Hora
Doupovské hory jsou jedním z biologicky a krajinářsky nejcennějších území nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Jejich úplné centrum je sice turistům zapovězené, protože se v něm nachází vojenský újezd Hradiště, ale i v dalších částech mají co obdivovat. Žije tam totiž celá řada ohrožených druhů ptactva a vyvěrají prameny s vyhlášenými minerálními vodami. Na ty narazíme i na cestě naučné stezce z Andělské hory do Kyselky. Měří deset kilometrů a na jejích pěti zastaveních se dozvíte vše důležité o zdejší přírodě, geologii i historii. Prohlédneme si zříceninu hradu Andělská Hora, zastavíme se u Skalky skřítků a osvěžíme se vodou, kterou proslavil Heinrich Mattoni.


Andělská Hora
Hauenštejn
Nedaleko Jáchymova se ukrývají zbytky středověkého hradu Hauenštejn. Poslední roky prochází velkou obnovou a pomalu znovu ožívá. Připomeneme si, kdy a čí zásluhou vznikl a prohlédneme si to, co se z něj dochovalo do dnešních dnů. Z věže se pokocháme výhledem na okolní kopce a zastavíme se taky v arboretu a botanické zahradě.


Hauenštejn
Krásno
V oblasti Slavkovského lesa navštívíme městečko Krásno. Jak už název napovídá, tahle výprava bude stát za to. Zavzpomínáme na dávnou historii i na tradici dobývání cínu, jehož bohaté zásoby se nacházely všude kolem. A dopřejeme si samozřejmě i procházku okolní přírodou s řadou unikátů.


Krásno
Štědrá
Bohem zapomenuté místo. Tak by se dala nazvat obec Štědrá na pomezí Plzeňského a Karlovarského kraje. Návštěvu si ale zaslouží. Zdejší zámek s pravděpodobně třetí nejdelší enfilárou, tedy přímým průhledem místnostmi, v Evropě se totiž desetiletích chátrání začíná znovu probouzet k životu. Podle záznamů bylo až do první světové války sídlo panstva v exekucích, ale snad se mu konečně blýská na lepší časy. Momentálně v něm pracují hlavně restaurátoři. Při obnově místním pomáhají staré fotografie, ale těch se moc nedochovalo, protože většinu s sebou odnesli původní němečtí obyvatelé odsunutí po druhé světové válce. A tak tu historii skládají doslova ze střípků. Zámek ale není jedinou místní památkou, která ožívá.


Štědrá
Klášter Ostrov nad Ohří
K ozdobám Ostrova nad Ohří nedaleko Karlových Varů patří areál piaristického kláštera. Komplex barokních staveb rostl zhruba osm desítek let a vysloužil si označení Posvátný okrsek. Nejprve se v něm zastavíme u kaple svaté Anny. Bude nás zajímat, kde se její tvůrci inspirovali. Byla postavena na půdorysu pravidelného osmiúhelníku. Původně sloužila jako rodové mauzoleum vévodů Sasko – Lauenburských a markrabat Bádenských. Základní kámen položil vévoda Julius Jindřich v roce 1644 a dostavěna byla v roce 1663. Dva roky nato v ní byl vévoda uložen k poslednímu odpočinku. Další osud areálu vzaly do svých rukou ženy a my si prohlédneme i stavby, které připomínají je. Minout samozřejmě nemůžeme konvent ani kostel.

