Reportáže v regionech
Loket
Gotický hrad Loket se vypíná na kamenném ostrohu nad řekou Ohří. Díky své poloze býval po staletí významným strategickým místem a dodnes je dominantou krajiny. Patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v Karlovarském kraji, běžně na něj zavítá na 150 tisíc lidí za rok. Stejnojmenné město, které bývalé panské sídlo obklopuje, se ale pyšní i řadou dalších zajímavostí. Dokonce se mu říká malý Český Krumlov. A v jeho okolí se nacházejí desítky kilometrů romantických stezek, které sem už před dvěma sty lety lákaly i hosty z nedalekých Karlových Varů. Nedávno prošly rekonstrukcí, tak zjistíme, co se na nich změnilo.


Loket
Žlutice
Město Žlutice výrazně poznamenaly husitské války, i když nebylo součástí žádné z nejdůležitějších bitev této éry. Bylo ovšem místem, kde legendární vojevůdce Jan Žižka poprvé nevyhrál. Na vrcholu hory Vladař dokonce musel nechat všechno vojenské vybavení a se svými bojovníky nenápadně utéct. Leč město za to pak draze zaplatilo a my vám prozradíme, jak. Přesto se v něm dochovaly významné památky. Tou pravděpodobně nejcennější je Žlutický kancionál. Věrnou repliku slavného zpěvníku si návštěvníci místního muzea mohou dokonce sami prolistovat. A mají také šanci podniknout výpravu do temného podzemí, kde se občas ozývají zaklínadla z čarodějnické školy.


Žlutice
Karlovy Vary
Karlovy Vary podle vznikly v časech Karla IV. Podle legendy během štvanice na jelena, který nakonec před pronásledovateli prchl skokem z útesu, spadl lovecký pes do tůně a začal kňučet bolestí. Ukázalo se, že voda v ní je horká a přivolaný panovník prohlásil, že by mohla léčit. Dnes město patří k nejkrásnějším lázeňským centrům v Evropě a těší se oblibě zejména mezi turisty z Německa, Ruska a Číny. Češi ho trochu neprávem opomíjejí. Současná situace je ale šancí na změnu. Prohlédnout si západočeskou perlu bez davů lidí jsme se vydali i my. Zavítáme ke kolonádám a v klidu budeme obdivovat místní architektonické skvosty.


Karlovy Vary
Pravoslavný kostel v Mariánských Lázních
Jeden z mariánskolázeňských svatostánků, pravoslavný kostel svatého Vladimíra, má šanci na zápis do seznamu světových památek UNESCO. Především díky stěně s ikonami mezi hlavní lodí a oltářem. Ta je, co se bohatosti výzdoby a použité technologie týče, unikátem. Prohlédneme si ji.


Pravoslavný kostel v Mariánských Lázních
Jáchymov
Jáchymov proslul především svým podzemním bohatstvím v podobě stříbra a také mincemi, které se z něj razily. Bohatství města šlo ruku v ruce se vzdělaností. A proto se tu pyšní ještě jedním velkým pokladem. Když o Velikonocích roku 1871 otevřel ředitel chebského městského archivu Karel Siegel dveře na půdu místní radnice, asi netušil, jakou vzácnost právě objevil. Pod hromadami stavební sutě a zbytků sněhu vykukovaly kožené hřbety tlustých svazků. Víc než dvě stovky titulů z takzvané Šlikovské knihovny se po restaurování do města vrátily až po zhruba stovce let. Sbírka je od letošního ledna přístupná veřejnosti a je opravdovým unikátem. Podobnou byste našli jen v Holandsku nebo Británii. Největší skvosty z ní si společně prohlédneme.

