Reportáže v regionech
Církevní umění v ostrově nad Ohří
Piaristický klášter v Ostrově u Karlových Varů nazývaný Posvátný okrsek patřil v době svého vzniku k chloubám města. Ve druhé polovině minulého věku mu ale osud nepřál, a tak hodně zchátral. Naštěstí se nedávno dočkal obnovy. V jeho interiérech si dnes můžete připomenout smutné osudy mnoha církevních památek v kraji, které po konci druhé světové války a odsunu německých obyvatel ztratily své původní poslání. A máte možnost obdivovat umělecká díla, která je kdysi zdobila. Vzhledem k tomu, že se brány areálu po nucené pauze způsobené pandemií konečně znovu otevřely, máte šanci se do něj vypravit nejen s naší kamerou.


Církevní umění v ostrově nad Ohří
Hora Krudum
Hora Krudum se nachází pouhých deset kilometrů od Sokolova. Odnepaměti je opředena velkým množstvím pověstí a legend. Jedna z nich například vypráví o tom, že právě tady má své sídlo svatý Mikuláš a vpředvečer svého svátku odsud sestupuje za dětmi. O Krudumu se také říká, že má zelenou hlavu, stříbrné srdce a zlatou patu. To odkazuje na barvy lesa, těžbu stříbrné rudy a rýžování zlata. Jméno hory se v minulosti mnohokrát změnilo, nazývána byla i Kudrum, Grutum nebo Krutam. Vydáme se na vrchol s rozhlednou, ale těšit se můžete i na další zajímavosti.


Hora Krudum
Okolím Útviny
Útvina vznikla v místech, kde se už ve 13. století vybíralo mýto na křižovatce obchodních stezek od Prahy, Chebu a Bečova nad Teplou. Osadníků v ní rychle přibývalo a tak se brzy stala poddanským městečkem. Její rozkvět však netrval dlouho. V roce 1469 ji vypálili přívrženci Jednoty zelenohorské, kteří tehdy stáli proti králi Jiřímu z Poděbrad. Místní si pak právě s požehnáním panovníka postavili nové příbytky na bezpečnějším místě, a to u hradeb nedalekého hradu Toužim. Ani Útvina však nezmizela z povrchu zemského nadobro. Hrstka patriotů na ni totiž nedokázala zapomenout. Do vypálených ruin se vrátili a obnovili. Ale už jen jako malou vísku. Dnes láká k její návštěvě třeba dřevěná vyhlídková věž, kterou v roce 2003 zbudoval pro radost sobě i všem turistům Václav Krysl. A pojmenoval ji Třasák.


Okolím Útviny
Zámek Kynžvart
K nejkrásnějším klasicistním stavbám u nás patří státní zámek Kynžvart. Najdete ho v takzvaném lázeňském trojúhelníku, asi 8 kilometrů od Mariánských Lázní. Pyšní se unikátními uměleckými sbírkami i celou řadou kuriozit. Najdete tam mimo jiné jedinou movitou památku Karlovarského kraje zapsanou na seznamu UNESCO. Jde o takzvanou kynžvartskou daguerrotypii z roku 1839, jednu z deseti nejstarších a nejvzácnějších fotografií na světě. Letos byl navíc areál, který patřil Metternichům a psaly se v něm dějiny starého kontinentu, zařazen na prestižní seznam památek evropského dědictví. Prohlédneme si největší poklady i rozlehlý zámecký park.


Zámek Kynžvart
Důl Mauritius
Důl Mauritius v katastru obce Hřebečná v oblasti Krušných hor byl největší cínový na české straně hranice. Ruda se zde těžila celých 400 let, od poloviny 16. století až do konce druhé světové války. V době největšího rozkvětu se v něm dobývalo až kolem 1000 tun za rok, což bylo na tehdejší poměry úctyhodné množství. V roce 2014 se stal národní kulturní památkou a zároveň byla část jeho chodeb zpřístupněna veřejnosti. Od července 2019 je dokonce zapsán na seznam památek UNESCO jako součást Hornického regionu Erzgebirge – Krušnohoří. Jeho přístupné partie připomínají práci horníků a vývoj oboru po dobu čtyř století.

