Reportáže v regionech
Rudá věž smrti
„L“ jako likvidační. Tak říkali v padesátých letech političtí vězni pracovnímu táboru u Ostrova poblíž Karlových Varů. Jeho jedinou dodnes dochovanou částí je třídící věž na vytěžený uran. V ní procházel radioaktivní materiál, určený pro výrobu sovětské atomové bomby, holýma rukama lidí, odsouzených ve vykonstruovaných politických procesech. Mnozí dřinu v nelidských podmínkách nepřežili. Stavba z červených cihel je dnes národní kulturní památkou a říká se jí Rudá věž smrti.


Rudá věž smrti
Ašské muzeum
Muzeum v Aši bylo založeno roku 1892 na popud tehdejšího starosty Emila Schindlera. Od počátku však mělo potíže s výstavními a skladovými prostorami. Ty se podařilo vyřešit ve 20. letech 20. století, kdy exponáty město umístilo do dvou místností tehdejšího gymnázia. Definitivním sídlem se však stal až v polovině 60. let tzv. zámeček a před 8 lety se pak muzeu podařilo získat ještě další prostory v budově bývalé hasičské zbrojnice. V ní naši výpravu do historie Aše začneme a připomeneme si i časy, kdy svět dobývaly textilní výrobky a rukavice ze zdejších továren.


Ašské muzeum
Aš a okolí
Aš je v historických pramenech poprvé zmiňována v roce 1270 v souvislosti s místním kostelem, který tehdy získal řád německých rytířů. O 11 let později se o ní v listině římského krále Rudolfa Habsburského mluví jako o tržní osadě, před 150 lety pak byla povýšena na město. Projdeme se centrem, připomeneme si nejzajímavější památky a vydáme se také na procházku okolní krajinou.


Aš a okolí
Přírodní rezervace SOOS
Víte, kterému místu se říká Český Yellowstone? Tohle označení si vysloužila národní přírodní rezervace Soos, kterou najdete jen pár kilometrů od Františkových Lázní. Chvílemi máte pocit, že procházíte měsíční krajinou, kde se zbrázděná země halí do žlutých a bílých barev vykrystalizovaných solí. Mimochodem právě kvůli nim se o oblast začal v 19. století zajímat podnikatel Heinrich Mattoni, který v ní těžil i rašelinu pro léčebné účely. A na procházku unikátní lokalitou se vydáme i my.


Přírodní rezervace SOOS
Sochy Matyáše Bernarda Brauna ve Valči
K chloubám obce Valeč v Karlovarském kraji patří několik barokních památek. Těmi nejvýznamnějšími jsou kostel Nejsvětější trojice, sloup nesoucí stejné jméno a především zámek. Své sídlo v první polovině 18. století panstvo ozdobilo unikátní kolekcí soch legendárního Matyáše Bernarda Brauna. Znázorňují lidské ctnosti a neřesti, ale také postavy z řecké mytologie. Neměly zrovna jednoduchý osud, ale dnes je návštěvníci mohou v plné kráse obdivovat v unikátní expozici ve Staré kovárně kousek od areálu. Prozradíme vám i to, komu místní vděčí za jejich vytvoření.

