Reportáže v regionech
Hrad Ostroh
Asi 6 kilometrů od Františkových Lázní stojí romantický hrad Ostroh nazývaný také Seeberg. Je jedním z nejstarších sídel v okolí, které si v minulosti oblíbili třeba Johan Wolfgang Goethe nebo Božena Němcová. Nejdeme tu například unikátní expozici nábytku i malý skanzen přibližující život chebského venkovského obyvatelstva. K Ostrohu se váže i jedna opravdu prapodivná legenda.


Hrad Ostroh
Lázně Kynžvart
Na nejzápadnější výspě republiky se vypravíme do Lázní Kynžvart. K německým sousedům je to z malého městečka co by kamenem dohodil. Kdysi tu stával hrad vybudovaný Přemyslem Otakarem II. Zbyla z něj zřícenina nad městem. Během mnoha století tu vyrostl překrásný zámek. Poslední stylovou přestavbou ve stylu vídeňského klasicismu prošel v první polovině minulého století. Tak se tam pojďme podívat.


Lázně Kynžvart
Strunné nástroje
Když se v 16. století začala v Lubech u Chebu těžit rumělka, jen málokdo si asi dokázal představit, jaký dopad to bude mít na vznik proslulé houslařské tradice. A přece. Hornická činnost totiž do města přivedla další řemesla včetně muzikantů. No a ti si posléze začali své nástroje vyrábět sami. Dodnes se v Lubech housle vyrábějí, najdete tu houslařskou školu, jedinou svého druhu u nás i ojedinělou expozici strunných nástrojů. My vás tam zavedeme v předposlední reportáži.


Strunné nástroje
Jáchymov
Necelých 20 kilometrů od Karlových Varů směrem na severovýchod, leží městečko Jáchymov. Tísní se v hlubokém údolí Krušných hor. Je známé hlavně díky lázeňství a pak taky uranovým dolům. Do takzvaného jáchymovského pekla totiž minulý režim posílal na namáhavou a vyčerpávající práci pro něj nepohodlné osoby. Zdejšími vězeňskými tábory jich prošlo 65 tisíc. Málokdo ale ví, že jáchymovští dali světu taky stříbrnou minci, která už nějaký ten pátek hýbe ekonomikou - dolar.

