Reportáže v regionech
J. W. Goethe a lázně
J. W. Goethe – významný umělec, kníže německých básníků. My vám ho přiblížíme z jiného pohledu. Pohledu, který je spjat se západními Čechami. Umělec si totiž místní, tehdy ještě ne příliš známé lázně velmi oblíbil a Karlovy Vary či Mariánské Lázně navštěvoval. V roce 1820 se v těch posledních dokonce zamiloval. Co naplat, že mu bylo už 74 let, a zamiloval se do mladé dívky Ulriky. Láska to byla vlastně osudová.


J. W. Goethe a lázně
Slavkovský les
Švýcarská vesnice v ruské Tajze. Přesně tak vám bude nejspíš připadat Kladská, poblíž Mariánských Lázní. Možná vás ještě víc překvapí fakt, že prakticky celá obec včetně zámečku sem byla před 135 lety dovezena vlakem. Poloha v blízkosti nejcennější oblasti Slavkovského lesa – Národní přírodní rezervace Tajga – jí náramně sluší. Ostatně posuďte sami.


Slavkovský les
Mariánské Lázně
Z ptačí perspektivy pak budeme nahlížet na naši republiku a projdeme si ji během hodinky od severu na jih a od východu na západ. A to jen a jen díky panu Míkovi, který se věnuje leteckému snímkování památek. Ten se pustil do modelařiny a vybudoval jakési mini Česko – takže začít můžeme třeba na zámku v Červené Lhotě a skončíme třeba na Řípu.


Mariánské Lázně
Karlovarské muzeum
Co je symbolem Karlových Var? Shodneme se? Porcelán? Sklo? Minerální voda? Festival? Ve výčtu těchto věcí, které jsou s Vary spjaty, nám ještě chybějí oplatky. I ony proslavily lázeňské město, a historikové se dnes přou, proč vlastně vznikly. Kulatá pochoutka prý za svůj původ vděčí Barbaře Bayerové, manželce policejního důstojníka a dvorní oplatkové dodavatelce samému císaři Vilému I.


Karlovarské muzeum
Obec Kyselka
Mosty odedávna spojovaly břehy, zkracovaly obchodní cesty a vždycky byly důležitým válečným strategickým bodem. A právě jeden takový byl postaven kolem roku 1360 přes Ohři v obci Radošov, přes který vedla ve středověku důležitá obchodní stezka. Samotnému Janu Lucemburskému tady několikrát uplavaly kufry a až jeho syna Karla IV. napadlo postavit právě tady most. Je svého druhu jedinečný v celé střední Evropě. Proč? To se dozvíte. A když se k tomu přidá ještě záhadný hodinový stroj, pak první naše zastavení na Karlovarsku slibuje poučnou podívanou v místech, která nebyla cizí ani českým panovníkům.

