Reportáže v regionech
Veterán čalounictví
Všechno to začalo před dvaceti lety, kdy si manželé Rekovi, fandové veteránů, koupili stařičkou Tatru 57. Byli na ni jaksepatří pyšní, a proto se snažili zdokonalit ji po všech směrech a v každém detailu. A došlo samozřejmě i na čalounění. To paní Reková, tehdy mistrová na textilním učilišti, úplně předělala – a to tak, že první zájemci na sebe nenechali dlouho čekat. Malá čalounická firma z Oldřichova u Písku se dnes zaměřuje výhradně na čalounění starých aut.


Veterán čalounictví
Český fousek
Štěkavé bude pak druhé zastavení. Pátrat v něm budeme totiž po osudech českého fouska. Plemenné knihy ho uváděly původně jako psa německého, ale patriotismus českých chovatelů mu zaručil přívlastek český – a to od roku 1964, kdy tohle plemeno, pracovité, milé a oddané, začala uznávat i mezinárodní kynologická federace.


Český fousek
Botanická zahrada Tábor
Toulání zakončíme v druhé nejstarší botanické zahradě v Česku. Stačí se vypravit do Tábora – tam totiž oslavila své 140. narozeniny. Rozkvetlou a opečovávanou zahradu nám ukáže její vedoucí pan Kacerovský. Koukat bude na co: od masožravek až po skleníky s různými sukulenty nebo židli pro tchyni. Stačí jen dívat se a poslouchat, nic netrhat a neničit.


Botanická zahrada Tábor
Věž Železná panna
Skončíme na jihu Čech v Českých Budějovicích. Mýlíte se, pokud si myslíte, že budeme mluvit o Černé věži nebo kašně se Samsonem. Poslední reportáž bude tak trochu pátrací. Po stopách starých legend a budějovických pověstí se vypravíme hledat Železnou pannu. Tu najdeme na soutoku Vltavy a Malše - a prý je to velmi krutá dáma.


Věž Železná panna
Maříž
Paříž proslavila její Eiffelovka. A víte, čím proslula Maříž? Vy nevíte, kde Maříž najít? Hned vedle jihočeských Slavonic - původně malinká osada, která se známá stala díky své keramice. Keramická dílna a v ní šikovní a zapálení keramici s originálními náměty a veselými motivy, které přenášejí na své výrobky, brzy začali dobývat nejen okolí, oblíbené se staly i v cizině. Zaposlouchejte se tedy do vyprávění paní Trubáčkové, která po smrti manžela nenechala keramickou dílnu padnout a v tradici svého manžela pokračuje. Příběh poetický se tu kloubí s tím lidským.

