Reportáže v regionech
Helfenburk
Hrady se jménem Helfenburk najdete v naší zemi hned dva. Ten jihočeský stojící nedaleko Bavorova si necháme na jindy. Dnes se vypravíme na Litoměřicko. Tamní Helfenburk je ukrytý v lesích a působí tak trochu tajuplně. Možná právě proto se stal objektem zájmu řady malířů a lidi z okolí inspiroval ke zrodu roztodivných pověstí. Pro milovníky historie a architektury je ale především dokonalou učebnicí středověké gotiky.


Helfenburk
Vimperk
V předposlední reportáží jsme zajeli na Šumavu. Dopravním prostředkem nám byla loďka – i vy ji můžete využít, chcete-li vidět Schwarzenberský plavební kanál. S námi ale máte možnost podívat se i do míst, která jsou za normálních okolností návštěvníkům nepřístupná: třeba jedno z největších rašelinišť u nás, Mrtvý luh.


Vimperk
Písek
Za vlády Přemysla Otakara II. byl v tomto městě postaven most. Bylo to někdy v 70. letech 13. století a vedla přes něj Zlatá stezka. Velkou zkouškou prošel při povodních v roce 2002, kdy mu spadlo celé zábradlí. Tenhle most najdete v jihočeském Písku a pokud chcete, můžete se po něm projít společně s námi.


Písek
Račí farma
Za rytířem našich vod jsme se vypravili ve třetí reportáži. V horské vísce Nová Pec u Lipenské přehrady totiž mají jednu z největších farem těchto rytířů v Evropě. A o komže tedy bude řeč? Kdo je ten pověstný rytíř? Označují se tak rak říční, jeden z našich nejohroženějších živočišných druhů. Novopeckou račí líheň založil pan Trampota a my se dozvíme něco víc z jejich života, třeba to, proč se mu někdy říká kanibal.


Račí farma
Milevsko
Skončíme v jižních Čechách, v Milevsku. Archeolog Pavel Břicháček nás provede premonstrátským klášterem, který založil zřejmě Jiří z Milevska. Panství měnilo své majitele, jeho zdi pamatují leckteré příběhy. O nich, ale i o historii premonstrátů a kláštera samého, si budeme povídat – snad vás i tahle návštěva inspiruje pro nadcházející letní toulání po Česku.

