Reportáže v regionech
Muzeum betlémů
V Zábrdí na Prachaticku jsme navštívili pani Vizinovou. Už téměř dvacet let sbírá papírové betlémy a na půdě svého domu si dokonce kvůli nim zřídila i takové muzeum. V něm napočítáte téměř šest stovek betlémů z celého světa. Mimo to se tato vášnivá sběratelka věnuje i podmalbě s lidovou a náboženskou tematikou.


Muzeum betlémů
Vodňanské rybářství
Vánoce přicházejí a k nim patří i kapři. Jenže - víte, co všechno to obnáší, než se takový kapřík dostane k vám na stůl? Pro přihlížející na hrázi zajímavá podívána, pro ty, kteří se brodí ve vodě, pěkná fuška. Přesvědčí vás o tom naše povídání z jihočeských Vodňan, v němž se podíváme i do školy, která budoucí odborníky i odbornice připravuje.


Vodňanské rybářství
Prachatice
Prachatice – dnes městská památková rezervace – byly založeny na konci 13. století a jejich rozkvětu pomohl hlavně obchod se solí. Město se rozrůstalo, obyvatel přibývalo a začátkem 17. století se rozhodl Petr Vok Prachatice prodat císaři Rudolfovi II. Pohnuté dějiny, které městem pak procházely, vyvrcholily nešťastným požárem. K městu se pojí spousta legend a pověstí – a vy se o nich dozvíte.


Prachatice
Třeboň
Poslední reportáž tak trochu nabourá některé mýty a předsudky, které se pojí s jihočeskou Třeboní. Tak třeba o smaženém vánočním kaprovi. Kašna na třeboňském náměstí sloužila k veřejné nápravě místních mravů a konaly se tady i trhy. Postava Jakuba Krčína je s Třeboňskem přímo spjata a stejně tak i osoba Viléma Rožmberka. Když tu on byl, pak si město oblíbili i různí šarlatáni a alchymisté.


Třeboň
Muzeum loutek a cirkusu
V Prachaticích otevřeli v místním muzeu trvalou expozici Národního muzea českých loutek a cirkusu. Od profesionálních klasiků českého loutkářství až po přátelská rodinná divadélka. Lákadlem pro vás by mohlo být i to, že některé exponáty vytvořila vnučka zakladatele českého loutkářství Arnošta Kopecká. A jestli nevíte, co potkalo naše cirkusová šapitó v roce 1830, pak se nezapomeňte dívat na předposlední reportáž.

