Reportáže v regionech
Selské baroko
Naše zastavení bude tentokrát barokní. Jen se ale nevypravíme na zámek. Zůstaneme jaksi víc v podzámčí. V druhé polovině 19. století si totiž mohli bohatší sedláci budovat honosné statky podle renomovaných architektů, kteří studovali třeba ve Vídni. Zkrátka a dobře: selské baroko, tak jak ho můžeme vidět v malebných jihočeských městech nebo vesnicích, na Bechyňsku nebo Volyňsku si nic nezadá s opravdovou krásou staveb renesančních i některých současných.


Selské baroko
Vodňany
Pak zavítáme do jihočeských Vodňan. Mají sice vyhlášeného kapra, ale jak sami uvidíte, o potravu duchovní tu taky není nouze. Mnohasetleté historické anály prozrazují leccos zajímavého z jejich historie, třeba o výlovech rybníků nebo o cenách kaprů. Za zhlédnutí určitě stojí i místní náměstí s krásnou kašnou a dozvíte se i to, proč mají vodňanští ve znaku havíře.


Vodňany
Koi kapři
Koi? Zvláštní slovo, ale odborníci vědí, o co jde. V Japonsku, odkud k nám slovo dorazilo, jde o tradici, která je stará kolem dvou tisíc let. Jde totiž o japonského kapra – a ten symbolizuje tamním mužnost, odvahu a štěstí. My jsme navštívili pana Luďka Štecha. Žije nedaleko Hluboké nad Vltavou, ve Zlivy, a právě tady si s manželkou založil největší chovnou stanici koi kapříků.


Koi kapři
Český Krumlov
Skončíme na jihu Čech ve městě, jež bývá označováno jako renesanční perla, která má své historické kořeny už v dobách středověkých. Český Krumlov, hlavně jeho centrum, si dodnes zachoval svůj původní architektonický ráz. Od dob Viléma z Rožmberka, který posiloval význam jihočeského panství, se rekonstruují měšťanské domy a zakládány jsou i rybníky. Dominanta města – českokrumlovský hrad – dostal svou renesanční podobu díky Janu Kristianu z Eggenberku, dnes k němu patří 41 budov a nejnavštěvovanější stavbou města.


Český Krumlov
Krajinné území Netolicka
Poté se přesuneme na Netolicko do chráněné krajinné památkové rezervace Libějovicko-Lomecko. Hledáček naší kamery právě tady objevil buquoyský zámek se vzácným stromořadím, na jehož konci se objeví kostelík – místní i poutníci mu neřeknou jinak než Lomeček a za jeho postavení vděčíme velmi silné bouři. Ta totiž zastihla na cestách Karla Filipa Buquoyho... a jak to bylo dál, o tom bude čtvrtá reportáž.

