Reportáže v regionech
Zámek Kratochvíle
Vodní zámek Kratochvíle na Prachaticku patří k evropským renesančním perlám. U jeho zrodu stáli na konci 16. století poslední dva Rožmberkové – bratři Vilém a Petr Vok. Za jejich éry také letohrádek zažil své nejslavnější časy. Další majitelé – císař Rudolf ani panstvo z rodu Eggenbergů nebo Schwarzenbergů – už mu nevěnovali tolik péče. Sloužil jako muzeum, depozitář či sirotčinec. V posledních letech ale památkáři do jeho prostor vrátili atmosféru pánů z Růže.


Zámek Kratochvíle
Zlatý kočár
Zámecký areál v Českém Krumlově patří k nejnavštěvovanějším památkám u nás. Jen loni si prostory, ve kterých žili Rožmberkové, Schwarzenbergové, ale také panstvo z rodu Eggenbergů, prohlédlo bezmála 200 tisíc lidí. Na letošní sezónu tam pro turisty připravili jednu velkou novinku. Honosný Zlatý kočár, který nedávno prošel rozsáhlou rekonstrukci textilních částí a výbavy. Odbornici nám prozradí, co všechno obnášela a vzácné dílo ze 17. století předvedou.


Zlatý kočár
Restaurátor Havlík
Krásu našich měst a krajiny tvoří také sochy, kašny, kamenné portály, kapličky a křížky na rozcestích či u polních cest. Mnohé zmizely, další se naštěstí dočkaly obnovy. Mezi ty, kteří se o ně starají, patří restaurátor, malíř a sochař Tomáš Havlík. Vypravili jsme se za ním do Petrova Dvora u Netolic, jednoho z nejstarších měst jižních Čech, které zmiňuje už Kosmova kronika. Předvede nám, co všechno jeho práce obnáší a které skvosty už zachránil.


Restaurátor Havlík
Po stopách formanů
Přes hraniční kopce vedly od pradávna obchodní cesty, po kterých soumaři přinášeli především sůl a drahé látky, opačným směrem pak dopravovali obilí, chmel, med, vlnu, kůže nebo pivo. Jednou z nich byla Světelská stezka, která mířila z bavorského Zwieselu přes šumavské vrcholy Pancíř – Můstek – Prenet do Klatov. Dávné časy připomíná naučná stezka nazvaná Po stopách starých formanů. Začíná v Dešenicích a prochází řadou míst se zajímavou historií. Na některá z nich se vypravíme.


Po stopách formanů
Terčino údolí
Terčino nebo Tereziino údolí nedaleko Nových Hradů na jihu Čech je rájem pro milovníky krásné přírody i romantických zákoutí. Krajinný park v něm nechal vybudovat majitel zdejšího panství hrabě Jan Nepomuk Buquoy na přání své manželky Terezie v roce 1756. Vyrostlo v něm i několik architektonických skvostů. Od poloviny minulého století je lokalita národní přírodní rezervací a od roku 1992 i národní přírodní památkou. A bude naší poslední dnešní zastávkou.

