Reportáže v regionech
Zřícenina hradu Dívčí kámen
650 let stará lípa má dnes v obvodu skoro osm metrů. V době stavby hradu Dívčí kámen ji tady během panování Karla IV. zasadili – prý na místě, které je nabito pozitivní energií. Přesunuli jsme se do jižních Čech, do Třisova. Kdysi tady bylo hradiště – opidum a dnes si mnozí lámou hlavu nad tím, proč se hradu říká Dívčí.


Zřícenina hradu Dívčí kámen
Stíhači bojových nocí
Obdivovatelé českého historického letectví si přijdou na své v další reportáži. V ní vás pozveme do Jindřichova Hradce na výstavu Stíhači bojových nocí. Klub historiků letectví tady vznikl už před sedmnácti lety a jeho zakladatelé pátrali po osudech českých letců – snažili se zdokumentovat jejich životní a profesní cesty, kdy někteří z nich bojovali v řadách polské nebo francouzské armády. K vidění jsou samozřejmě i unikátní fotografie té doby.


Výstava Stíhači bojových nocí
Těžba grafitu
Grafit neboli tuha se těžila na Českokrumlovsku už před dvěma tisíci lety – svědčí o tom i archeologické nálezy z opida Dívčího kamene. V několika dolech se soustředila její těžba – nakonec bratři Porákové a Schwarzenberkové doly spojili ve dva hlavní a zaměřili se na to hlavní: najít kvalitní grafitovou žílu – detaily v Českokrumlovském muzeu, kde si můžete prohlídnout i nádoby vyrobené z grafitu.


Grafitový důl na Českokrumlovsku
Klášter u Nové Bystřice
Magická trojka bude provázet naši další reportáž. Tři lípy, tři prameny, tři rybníky – objevili je tři řádoví bratři hledající místo pro svůj klášter. Bylo to v roce 1501–1507, kdy u Nové Bystřice vyrostl klášter Nejsvětější trojice. Obýval ho řád nejmenších bratří sv. Františka z Pauly až do roku 1533. Klášter byl pak jakoby zapomenut a znovu objeven až ve století 17. Nejpohnutější osud ale stavbu potkal až v dějinách novodobých – při jednom pracovním subotniku v roce 1960.


Klášter u Nové Bystřice
Havíři v Rudolfově
Havířský příběh o devatenácti zastaveních – i tak bychom mohli nazvat naše poslední zastavení. Zajeli jsme do Rudolfova, města nedaleko od Českých Budějovic. Původně havířská osada, v níž v 16. století vrcholilo stříbrné šílenství, vyrůstaly tady štoly, ve kterých se havíři s primitivními nástroji a pomůckami snaží vykutat horniny: nejčastěji třebas galenit nebo pyrit – právě v nich se totiž stříbro ukrývalo.

