Reportáže v regionech
Mlynář
Mlynářské řemeslo – kdysi velmi uznávaná profese. Každý pořádný mlynář byl totiž zároveň nejen truhlář. Jan Bezděka z Čakovce u Českých Budějovic je jedním z novodobých českých mlynářů, kteří se rozhodli pokračovat v rodinné tradici. Pan Bezděka má ve svém Podevrážském mlýnu i unikátní zařízení – uvidíte jaké.


Podevrážský mlýn
Táborský poklad
Táborský poklad – to jsou předměty, které byly objeveny vlastně náhodou. V roce 2001 to začalo tak, že dělník motykou ťuknul do starého hliněného džbánku. Co v něm bylo – dva tisíce stříbrných mincí. Byly tady od roku 1525, kdy je u domu zakopal Mikuláš Vlaský ze Sionu. Hodnota táborských pokladů dokážou numismatici vyjádřit, to historickou však nikdo. Vypovídají totiž nejen o životě, v němž sloužily svým majitelům.


Táborský poklad
Budějovické pivo
Když v Českých Budějovicích jdete od kašny kteroukoliv ulicí, můžete si být téměř jisti, že v některém z domů, které tu stojí, se vařilo pivo. Budějovičtí totiž varné právo získali a jaksepatří na něj byli pyšní. Projdeme se centrem jihočeské metropole a celý tento výlet bude vlastně pojat jako encyklopedie piva. Tamní mok si oblíbili i leckde ve světě. V Muzeu piva Českých Budějovic ale uvidíte mnohem víc. Třeba kuriozní sbírku veselých pijáckých pohlednic. Jen pozor na bludný kámen. Je pár kroků od kašny.


Muzeum piva České Budějovice
Oprášené suvenýry
Jindřichohradecký hrad i zámek hostí jednu zajímavou výstavu. Nese název Oprášené suvenýry alias Toulavá šlechta. Cestování totiž bylo oblíbené i v dobách dřívějších. Myslelo se přitom hlavně na děti – ty se měly na cestách lecčemus přiučit. Dobrým zvykem bylo odevšad si něco přivézt a jindřichohradecká výstava to dokumentuje: třeba pohárek z korunovace ruského cara Mikuláše II.


Výstava Oprášené suvenýry
Chýnovské jeskyně
Pak se přesuneme jihozápadněji. K barevné jeskyni, která za své pestrou výzdobu vděčí minerálům, které pěkně se pěkně do barev podepsaly na jeskynním mramoru. Jeskyně je dlouhá 1400 metrů, návštěvníci se můžou projít v úseku dlouhém 220 metrů. Nejhezčí část jeskyně prý tvoří tzv. oltář – kaple, nad ní bdí svatý Vojtěch a vzácné horniny se tu seřadily do jedinečného masivu. Chýnovská jeskyně je navíc i domovem netopýra řásnatého.

