Reportáže v regionech
Muzeum motocyklů
Kašna se Samsonem, Černá věž, Masné krámy – a víc už bychom snad ani nemuseli říkat. Vítejte v Českých Budějovicích. Dnes ale trochu jinak, než je znáte. Ani mnozí místní nevědí, že Budějovice se můžou pochlubit i motorkami. A díky sběrateli Petru Hošťálkovi se i my projdeme Jihočeským motocyklovým muzeem. A nenechte se zmást, výlet nemusí být jen mužskou záležitostí.


Muzeum motocyklů v Českých Budějovicích
Voraři
Vory sloužily k nakládaní snad všeho: od slepic až po velké trámy. Všechno to, co se dalo ve městě prodat, se jimi dalo převézt. Po řece Otavě se vory plavily taky. A není to zas tak dávno. Protože ale voraři, hovořící svým nezaměnitelným vorařským slangem, museli řeku důkladně znát, vznikla unikátní mapa. Je dlouhá jednačtyřicet metrů a škoda jen, že v ní nejsou zakreslena místa, kde se dařilo otavským perlorodkám. Náš vodní výlet odstartujeme ve Střelských Hošticích na pomezí jižních a západních Čech.


Historie vorařství
Adolf Heyduk
Heydukův památník v Písku byl naším dalším cílem. Adolf Heyduk, jeden z májovců, patřil k těm, kteří psali a psali a psali. Publikoval i v Ruchu nebo Lumíru. Narodil se sice ve východních Čechách, ale zůstal věrný Písku. Oženil se tady. Manželka byla jeho žačkou a 25letý věkový rozdíl prošel i krizemi. Asi tou největší bylo to, když Heydukovým zemřely obě dcerky. Tehdy jim pomohl i jejich dlouholetý přítel Jan Neruda. A jak si vlastně Heydukovi žili – i o tom se bude mluvit.


Písek
Zámek Dačice
Dačice – město na řece Dyji spojuje jižní Čechy a Vysočinu. Světu daly jako první na světě kostku cukru, a to za panování Dahlbergů. V prostorném 10hektarovém parku zrekonstruovali zámek s jedinečnou sbírkou hodin a zajímavou knihovnou nebo spoustou uniforem, v nichž chodili šlechtici do Říšského sněmu. Rodinným portrétistou byl pak Dalhbergům František Kupka – tehdy neznámý malíř.


Dačice
Muzeum žehliček
Kolik máte doma žehliček? Obvykle jedna stačí, protože sama činnost žehlení není zrovna tou oblíbenou a vyhledávanou. Kousek od Vimperka leží obec Včelná. V ní žije rodina Nuskových a ti mají žehlicích přístrojů víc než tisíc. Aby ne, sbírají je už přes 45 let. Žehlili prý už staří Egypťané, žehličky se našly v Pompejích. Dnešním elektrickým žehličkám předcházely leckteré typy – a i ty uvidíte.

