Reportáže v regionech
Hasičské muzeum
V jihočeské Bechyni mají nejstarší hasičské muzeum u nás. V prostorách židovské synagogy existovalo od roku 1974, teď se však přesunulo bechyňského centra. Nejstarší kousky, které muzeum vlastní, mají za sebou už čtyři stovky let. Původní nápad pana Antonína Zelenky zřídit muzeum byl ale přijímán spíše s rozpaky, protože se nedostávalo peněz. A tak se exponáty hledaly, kde to jen šlo, dokonce i na smetišti. Soška svatého Floriana, patrona všech hasičů tak ochraňuje třeba i motorovou stříkačku s benzinovým motorem, považte, až z roku 1886.


Hasičské muzeum
Voskové figuríny
Nemusíte do Británie ani třebas do Nizozemska, abyste tváří v tvář stanuli známým celebritám. Nic na tom, že jsou z vosku. Jedno takové Muzeum voskových figurín můžete navštívit v renesančním Českém Krumlově. Založil ho pan Kočík a potkat se tady můžete se šesti desítkami osobností. Je to pěkná fuška vytvořit takovou voskovou postavu, k dispozici musíte mít skutečné oční implantáty i autentické vrásky. A neméně důležité jsou i dobové reálie, v níž dotyčná postava žila, včetně oblečení.


Muzeum voskových figurín
Zámek Lnáře
Lnáře jsou obec, o které první zmínky dohledáte už ve 13. století. Původně gotická tvrz ležící v sousedství dnešního lnářského zámku by to mohla potvrdit. Zámek, který tvoří dominantu jihočeských Lnářů, pamatuje i Jana Lucemburského. Dnešní podoba stavby čerpá z architektury 17. století a jeho posledním oficiálním majitelem byl Jindřich Arnošt Vaníček. Advokát, který spolupracoval s T. G. Masarykem. Zámku si ale moc neužil. Řekneme vám proč.


Zámek Lnáře
Archeopark
Stačil jeden nápad skupinky netolických dobrovolníků postavit si vlastní archeopark, pak vyběhat všechna potřebná povolení a po sedmiletém martyriu se pustit do práce. Na vrchu svatého Jana se nejdřív provedly sondy a pak se začaly zkoumat nálezy, které by potvrdily, že tady stával hrádek – centrum politické moci. Dnes už archeologové přemýšlejí o tom, jak dokončit opevnění strážních věží. Počítá se i s možností ukázat návštěvníkům, jak se dřív na takovém hrádku opravdu bydlelo.


Netolice
Egon Schiele
Do Českého Krumlova, jednoho z nejčastějších cílů turistů, jsme se vydali proto, že v Art Centru Egona Schieleho jsou k vidění jeho olejomalby i akty, které ztvárnil. Nedostudovaný sedmnáctiletý Schiele se nechal záhy inspirovat v Gustavu Klimkovi a jeho secesním umění. V Rakousku si sice vysloužil nálepku pornografa a byl kvůli svému přístupu k umění i vězněn. Šťastný nebo nešťastný život? Odpoví nám možná průvodkyně muzeem paní Jirmusová.

