Reportáže v regionech
Řezbářství stále žije
Pan Jaroslav Frencl si jde pěkně ráno proběhnout kolem Volyně, promyslí si práci a pak s chutí do toho. Rodák z Dolního Dvořiště si zamiloval řezbářství. Začal s ním už u prvních vyřezávaných lodiček a dnes jeho zručnost potvrzují především krásné betlémy – ty ho proslavily i daleko za šumavskými kopci. Zvláštní péči věnuje jakési drobnokresbě vytesávaných figurek. Jeho postavičky jsou lidové, nezbedné, ve tváři se jim zračí tu moudrost, tu laskavý humor.


Řezbářství stále žije
Rytectví stále žije
Lingvistickým oříškem pro nás bylo označení profese Petry Hanzlíkové. Umí cizelovat, taušírovat a kalit. Pro muže těchto schopností čeština disponuje slovem rytec. Pro ženu pak rytečka, ale prý i rytkyně. Na zámečku Ohrada v Hluboké nad Vltavou překvapila i své kolegy tím, jak umí vracet krásu loveckým zbraním. Inspirací je téhle rytečce hlavně příroda a pak samozřejmě odborná literatura.


Rytectví stále žije
Hasičské muzeum
V jihočeské Bechyni mají nejstarší hasičské muzeum u nás. V prostorách židovské synagogy existovalo od roku 1974, teď se však přesunulo bechyňského centra. Nejstarší kousky, které muzeum vlastní, mají za sebou už čtyři stovky let. Původní nápad pana Antonína Zelenky zřídit muzeum byl ale přijímán spíše s rozpaky, protože se nedostávalo peněz. A tak se exponáty hledaly, kde to jen šlo, dokonce i na smetišti. Soška svatého Floriana, patrona všech hasičů tak ochraňuje třeba i motorovou stříkačku s benzinovým motorem, považte, až z roku 1886.


Hasičské muzeum
Voskové figuríny
Nemusíte do Británie ani třebas do Nizozemska, abyste tváří v tvář stanuli známým celebritám. Nic na tom, že jsou z vosku. Jedno takové Muzeum voskových figurín můžete navštívit v renesančním Českém Krumlově. Založil ho pan Kočík a potkat se tady můžete se šesti desítkami osobností. Je to pěkná fuška vytvořit takovou voskovou postavu, k dispozici musíte mít skutečné oční implantáty i autentické vrásky. A neméně důležité jsou i dobové reálie, v níž dotyčná postava žila, včetně oblečení.


Muzeum voskových figurín
Zámek Lnáře
Lnáře jsou obec, o které první zmínky dohledáte už ve 13. století. Původně gotická tvrz ležící v sousedství dnešního lnářského zámku by to mohla potvrdit. Zámek, který tvoří dominantu jihočeských Lnářů, pamatuje i Jana Lucemburského. Dnešní podoba stavby čerpá z architektury 17. století a jeho posledním oficiálním majitelem byl Jindřich Arnošt Vaníček. Advokát, který spolupracoval s T. G. Masarykem. Zámku si ale moc neužil. Řekneme vám proč.

