Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Hvězdárna Horusice

V další reportáži se z Hvězdárny v Horusicích na Českobudějovicku podíváme na nebe. U Sejků na zahradě totiž nenaleznete ani bazén, ani okrasné cestičky, ale rovnou hvězdárnu. Vystudovaný matematik a fyzik pan Sejk si ji zbudoval svýma vlastníma rukama jako dárek manželce. Na třech betonových nožkách stojí třítunová stavba. Jakási podomácku vyrobená observatoř.

MapaHvězdárna Horusice
videoHvězdárna Horusice
...
video video

Hvězdárna Horusice

Dobrš na Šumavě

Dobrš na Šumavě Třicet kilometrů od Vimperka leží obec Dobrš. Víska se sedmi desítkami stálých obyvatel se může pochlubit dvěma vzácnými kostely, středověkou tvrzí a renesanční bránou. Samo dobršské osídlení zasahuje svými počátky do ranného středověku, o čemž svědčí právě 2 románské kostely v mimořádně terénně pozoruhodné situaci. Strategická poloha obce Dobrš a zejména poloha kostelů je předpokladem pro existenci hradiště v těchto místech. Dobršská tvrz se nachází opodál a nezvykle na počátku terénního úvalu pod horským hřebenem. Hrad byl založen ve 14. století, byl opevněný vodním příkopem. Původně měl 2 věže. Roku 1377 Přibík z Bodrše, zvaný Kocík, ustanovil ke kostelu faráře. Majitelé se měnili – dějiny také. Ivo Kraml ze sdružení pro obnovu Dobrše bude konkrétnější.

MapaDobrš na Šumavě
videoDobrš na Šumavě
...
video video

Dobrš na Šumavě

Štípané holubičky

Štípané holubičky Toulavé boty nás nejprve zavedou do Horní Plané. Žije tam na břehu Lipna pan Pavel Sarauer, který pokračuje v rodové tradici výroby dřevěných holubiček. Už čtvrté pokolení vyrábí z jednoho nebo dvou kousků měkkého dřeva propleteného nití. Prvně se musí vyřezat tvar křídel, pak se napaří, vytvaruje se tělo a hlavička a pokračuje se dál. Zajímavé je, že pan Sarauer se k téhle rodinné tradici vrátil na přání (či spíš z podnětu) jednoho německého fotografa.

MapaŠtípané holubičky
videoŠtípané holubičky
...
video video

Štípané holubičky

Muzeum Františka Bílka

Už od dětství se u něho projevovalo umělecké nadání. V Táboře vystudoval gymnázium a pak v letech 1887–1890 studoval malířství u profesora Maxmiliána Pirnera na Akademii výtvarných umění v Praze. Pro potíže s vrozenou oční vadou – daltonismus, zabraňující rozeznávat některé barvy, přešel na radu svých učitelů k Josefu Maudrovi na Státní uměleckoprůmyslové škole v Praze studovat sochařství. A neudělal chybu. Stal se z něj věhlasný sochař. Další reportáž bude totiž věnována Františku Bílkovi, třetí ze šesti dětí nás „pozve“ do svého muzea, které stojí v Chýnově u Tábora. Umělec získal stipendium mecenáše Vojtěcha Lanny a v lednu 1891 odjel do Paříže, kde studoval na soukromé Akademii Colarossi u prof. Injalberta. Jaroslava Pošvářová, průvodkyně v Bílkově muzeu nám ukáže skvělé mistrovy kousky.

MapaMuzeum Františka Bílka
videoMuzeum Františka Bílka
...
video video

Muzeum Františka Bílka

Jihočeští myslivci

V jižních Čechách jsme pak vyrazili po stopách loveckých a mysliveckých, těch dnešních i těch minulých. Zavede nás tam reportáž našeho objektivu – a ten si všímal všeho, i toho, jakou zvláštní mluvou třeba myslivci mluví. Myslivci by měli být nejen střelci, ale i hospodáři a ochránci. Alkohol je vyloučen. Dnes jsou časté i jejich kontroly. Vy uvidíte, jak probíhá takový hon, a ukážeme vám i jaké rituály ho provázejí.

MapaJihočeští myslivci
videoJihočeští myslivci
...
video video

Jihočeští myslivci

Další stránky:« 80 81 82 83 84 »