Reportáže v regionech
Štípané holubičky
Toulavé boty nás nejprve zavedou do Horní Plané. Žije tam na břehu Lipna pan Pavel Sarauer, který pokračuje v rodové tradici výroby dřevěných holubiček. Už čtvrté pokolení vyrábí z jednoho nebo dvou kousků měkkého dřeva propleteného nití. Prvně se musí vyřezat tvar křídel, pak se napaří, vytvaruje se tělo a hlavička a pokračuje se dál. Zajímavé je, že pan Sarauer se k téhle rodinné tradici vrátil na přání (či spíš z podnětu) jednoho německého fotografa.


Štípané holubičky
Muzeum Františka Bílka
Už od dětství se u něho projevovalo umělecké nadání. V Táboře vystudoval gymnázium a pak v letech 1887–1890 studoval malířství u profesora Maxmiliána Pirnera na Akademii výtvarných umění v Praze. Pro potíže s vrozenou oční vadou – daltonismus, zabraňující rozeznávat některé barvy, přešel na radu svých učitelů k Josefu Maudrovi na Státní uměleckoprůmyslové škole v Praze studovat sochařství. A neudělal chybu. Stal se z něj věhlasný sochař. Další reportáž bude totiž věnována Františku Bílkovi, třetí ze šesti dětí nás „pozve“ do svého muzea, které stojí v Chýnově u Tábora. Umělec získal stipendium mecenáše Vojtěcha Lanny a v lednu 1891 odjel do Paříže, kde studoval na soukromé Akademii Colarossi u prof. Injalberta. Jaroslava Pošvářová, průvodkyně v Bílkově muzeu nám ukáže skvělé mistrovy kousky.


Muzeum Františka Bílka
Jihočeští myslivci
V jižních Čechách jsme pak vyrazili po stopách loveckých a mysliveckých, těch dnešních i těch minulých. Zavede nás tam reportáž našeho objektivu – a ten si všímal všeho, i toho, jakou zvláštní mluvou třeba myslivci mluví. Myslivci by měli být nejen střelci, ale i hospodáři a ochránci. Alkohol je vyloučen. Dnes jsou časté i jejich kontroly. Vy uvidíte, jak probíhá takový hon, a ukážeme vám i jaké rituály ho provázejí.


Jihočeští myslivci
Umělecký kovář
Když je kovář Nekovář – o tom by mohl vyprávět netolický hrdina naší třetí reportáže. Profesně pokračuje jako třetí generace kovářů, i když právě jeho jméno tomu moc neodpovídá. Jmenuje se opravdu Nekovář. Svůj rukodělný kovářský um směruje hlavně na výrobu historického uměleckého nábytku, zábradlí nebo renesančních klik. Kromě toho nás nechá pan Nekovář nakouknout i na fotografie a plány lustrů nebo mříží, které jsou pak umisťovány u kostelů.


Umělecký kovář
Graselovy stezky
Vydejte se s námi po stezkách místy, kde loupil a skrýval se obávaný „grázl“ Johann Georg Grasel. Už jako mladík se tento syn žebračky a rasa stal smělým vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj. Dodnes žije v písních a lidových vyprávěních. A jde asi o nejznámějšího slavonického rodáka. Proč měl spadeno na vrchnost? A jaké jsou lidové zvěsti o téhle postavě? Nebo proč žil jako štvanec? Dívejte se na první reportáž Toulavé kamery.

