Reportáže v regionech
Učitel kanárů
Pak se vypravíme do Tábora. Na návštěvu jednoho učitele. Vyučuje hlavně zpěvu, jen ti žáci jsou poněkud jiní, než bychom byli čekali. Jde totiž o kanárky. Pan Novák, jinak taky světově uznávaný expert, se jejich hudební drezuře věnuje přes 50 let. Záleží na zpěvu. Ten se nevytváří u dutopěvců v zobáku, ale ve volátku. Zpěv má být pomalý a hluboký, bez falešných tónů, pěkně kulatý, poslouchatelný. Myslíte, že jim pan Novák předzpěvuje, aby je inspiroval? Uvidíte sami.
O prospěšnosti a využitelnosti zpívajících opeřenců věděli dobře už havíři. Klícky s nimi si brali do dolů, ptáci je včas upozornili na nebezpečí, třeba únik plynu. A víte, že prý těmhle zpěvákům může uškodit mák – jeho přemíra způsobuje to, že se kanárek zmakuje a usne. Tajemství výuky zpěvu v předepsaných tzv. túrách spočívá v něčem zcela jiném: v objevení a výběru těch nejtalentovanějších pěvců. O ty je pak nutné pečovat. Hlavně správně krmit a dopřávat jim i vhodné zatemnění. A zajímavé jsou i ptačí soutěže.


Učitel kanárů
Jezuitský poutní areál v Římově
14 kilometrů od Českých Budějovic narazíte na malou obec Římov, která se už od 17. století pyšní významným poutním místem, které tady vybudovali jezuiti. Ti přišli v roce 1622 právě do Římova a zřídili si tady své sídlo. Podle legendy se jednomu z nich zjevil Kristus s křížem a Panna Marie. Té tady bylo postavené loreto neboli svatý domek. Je obehnáno čtyřmi rameny ambitů s arkádami.
Zajímavý je i kostel svatého Ducha, ve kterém byl původně umístěn barokní oltář, a který byl později zasvěcen svatým Janu a Pavlovi, kteří měli kraj zbavit moru. Roste tu i statná stará lípa – už víc než 660 let, kvůli které posunul stavbu poutního místa stavitel Jan Gurrer o deset metrů dál. Místo samo je opředeno spoustou zajímavých pověstí.


Jezuitský poutní areál v Římově
Zámek Žirovnice
V malebné vísce Žirovnice pár kilometrů od Jindřichova Hradce vyrostl už někdy v polovině 13. století gotický hrad s věží a kaplí. V roce 1485 ho spolu s městečkem získal neurozený, leč bohatý kutnohorský kupec Václav Venclík, se stříbrem obchodující měšťan. Šlechtický titul si pak už jen dokoupil. Místní ho prý dlouho podezírali z toho, že načerno razí stříbrné mince, ale byl to právě on, kdo se zasloužil o rozšíření hradu i městečka. O hradu, a nejen o něm, bude naše žirovnické zastavení.


Zámek Žirovnice
Knihař
Johanes Guttenberg, vynálezce knihtisku, by se určitě radoval z naší další výpravy do Týna nad Vltavou. Bude totiž o hodném knihaři. I když v jeho případě bychom měli spíš napsat velké H. Hodný se totiž jmenuje – a je mistrem svého oboru – umí „vyrobit“ nádherné výpravné knihy v uměleckých vazbách. Vyučil se u svého otce a buňky uměleckého knihařského řemesla podědili i jeho synové.


Knihař
Mlýn v Hoslavicích
Kdyby chtěl někdo napsat román o osudech a cestách mlynářského rodu Harantů z jižních Čech, bylo by to nejspíš čtení o hrdosti, pracovitosti a dřině. Mlýn v Hoslovicích na Strakonicku Harantovi zakoupili v 18. století a žili tam až do roku 2004. Komfort to nebyl, chyběla třeba elektrika, ale i bez vymožeností dneška to šlo. Nákladnou opravou bylo stavení, o němž první zmínky pocházejí z roku 1352, rekonstruováno. Podívejte se, jak to tam vypadá teď.

