Reportáže v regionech
Kadovský viklan
Třicetitunový balvan v Kadově u Blatné na Strakonicku málokdo přehlédne. Stojí v lesíku kousek od obecního úřadu a patří k největším a nejlépe dochovaným žulovým viklanům v České republice. V roce 1985 byl dokonce vyhlášen přírodní památkou. Vlivem častého kývání a zvětrávání horniny se ale posouvá jeho těžiště, a tak se už několikrát sesunul. Vrátit ho do kamenného lůžka pomohl Pavel Pavel ze Strakonic, který mimo jiné na Velikonočním ostrově rozpohyboval jednu ze soch moai.


Kadovský viklan
Vyšívání pavím brkem
Čtyřiadvacetiletý Kryštof Makovec z Českých Budějovic vystudoval etnologii a kulturní antropologii. Ve volném čase se pak věnuje například lidové hudbě a naučil se také vyrábět dudy. Navíc se před několika lety pustil do řemesla, které je u nás velkou vzácností. Vyšívá mužské krojové opasky pavím perem. Ve své dílně nám předvede, jak s neobvyklým materiálem pracuje.


Vyšívání pavím brkem
Grafitový důl v Českém Krumlově
Grafit dobývali už staří Keltové, ale největšího rozmachu dosáhla jeho těžba v rozmezí 18. a 20. století. Na našem území existují dvě významné oblasti výskytu – na severní Moravě a v jižních Čechách. Jeden z dolů fungoval v letech 1975 – 2003 v Městském vrchu v Českém Krumlově. Dnes se v něm návštěvníci mohou vydat po stopách horníků a dozvědět se, jak se tu nerost sloužící k výrobě tužek, ale také v jaderné energetice, doloval.


Grafitový důl v Českém Krumlově
Kvítkův dvůr
Mnozí návštěvníci Českého Krumlova netuší, že jen kousek od zámecké zahrady si mohou prohlédnout další významnou kulturní památku, starobylý statek Kvítkův dvůr. Nachází se na východním svahu masivu Liščího doupěte u staré poutní cesty do Kájova. Milovník historie a současný majitel Jiří Faltus se v 90. letech minulého století pustil s plnou vervou do záchrany areálu. Částečně ho opravil a nejkrásnější část zpřístupnil veřejnosti.


Kvítkův dvůr
Hořečkové louky
Ke kriticky ohroženým druhům rostlin u nás patří hořeček mnohotvarý český. O jeho přežití už dlouhé roky ochránci přírody tvrdě bojují a v poslední době slaví úspěchy. Na Šumavě byste dnes našli 11 evropsky významných lokalit, kde tento poklad pravidelně kvete. Odborníkům v péči o ně pomáhají i soukromí vlastníci luk a pastvin, kteří své pozemky šetrně obhospodařují. Jedním z nich je soukromý zemědělec Karel Mašek, za nímž se společně vypravíme do malé vesničky Úbislav na Prachaticku.

