Reportáže v regionech
Česká Kanada
Na česko-moravském pomezí, mezi Jindřichovým Hradcem a Slavonicemi najdete na ploše čítající zhruba 250 kilometrů čtverečních turistickou oblast známou jako Česká Kanada. K jejím chloubám patří rozlehlé lesy, rybníky, ale také žulové balvany roztodivných tvarů i jmen. Nejznámější z nich je ten, kterému se říká Ďáblova prdel. Ideálním výchozím bodem na výlet k tomuto kurióznímu kamennému útvaru je rozhledna U Jakuba, vzdálená asi kilometr jižně od vesničky Valtínov. A od ní vyrazíme i my.


Česká Kanada
Vodňany a okolí
Jihočeské Vodňany vznikly jako osada u zlatonosných rýžovišť na přelomu 12. a 13. století. Na konci středověku se pak místní pustili do zakládání rybníků. Postupně jich v tamní krajině vzniklo až 30 o celkové rozloze přes 250 hektarů a chov ryb patřil k nejvýnosnějším oborům. Díky těmto vodním plochám bylo město dokonce nazýváno Českými Benátkami. My se projdeme jeho okolím, kde budeme obdivovat krásnou přírodu i řadu památek.


Vodňany a okolí
Poutní areál Římov
Velikonoční příběh ukřižování a následného zmrtvýchvstání Ježíše Krista připomínají i Křížové cesty. Jednu z nejznámějších u nás najdete v Římově mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi. Je součástí poutního areálu, do kterého přicházelo až osmdesát tisíc lidí ročně. V posledních třech letech prošel rekonstrukcí a teď se znovu může předvést v plné barokní kráse.


Poutní areál Římov
Libín
Asi pět kilometrů jižně od Prachatic se na nejvyšší hoře šumavského podhůří Libín vypíná k nebi stejnojmenná rozhledna, dříve známá jako Rudolfova věž. Je jednou z nejstarších staveb svého druhu v České republice. Po druhé světové válce dlouhé roky chátrala a větší rekonstrukce se dočkala až v roce 1994. Cestou k ní objevíte i další zajímavosti. Nedaleko vyrostly zážitkový areál lesních her a naučná stezka ptačích budek, kde při troše štěstí narazíte na opeřence typické pro zdejší lesy.


Libín
Domovní znamení v Písku
Domovní znamení provázela naše předky od středověku. Pomáhala jim v orientaci. V roce 1770 císařovna Marie Terezie nařídila číslování domů. I poté však majitelé své příbytky označovali oblíbenou symbolem oblíbené věci, jménem nebo atributem řemesla. Nejvíc znamení se dochovalo v Praze a na druhém místě je jihočeský Písek. Napočítali byste jich tam celkem 52 a my si některá prohlédneme.

