Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Plstěné výrobky

Plstěné výrobky Domácí dílna Gabriely Skorunkové z Českého Krumlova je rájem pro všechny příznivce přírodních materiálů a jejich zpracování. Gabriele učarovala ovčí vlna a od kamarádky se naučila starou metodu plstění. Co si pod tím máte představit? Nejprve je potřeba zbavit surové rouno všech nečistot. Gabriela dává přednost mokré technice, takže rouno opakovaně namáčí v lázni. Musí si dávat pozor na to, aby udržela teplotu vody a rounu nezpůsobila teplotní šok. Pak přijde na řadu česání a také barvení, na které Gabriela používá barviva potravinářská, ale i přírodní – například slupky, skořápky i bylinky. Plstěné výrobky jsou nejen tradiční, ale u některých národů stále v oblibě. Ať už jde o klobouky, doplňky nebo ozdoby, které jsou součástí tradičních oděvů. A kde se můžete setkat s výrobky Gabriely Skorunkové? Například na různých jarmarcích nebo také na kurzech.

MapaPlstěné výrobky
videoPlstěně výrobky
...
video video

Plstěně výrobky

Řezbář z Hradců

Řezbář z Hradců Libor Pražan dostal od sudiček do vínku lásku k práci s dřevem. Různá dlátka byla jeho oblíbenými společníky už v dětství. A i když má ve výučním listě jinou profesi, dřevo si ho nakonec k sobě přitáhlo zpátky. Při návštěvě na zámku Hluboká mu navíc učaroval barokní intarzovaný nábytek, takže se pustil i do studování této metody. Prozradí nám, že nejvzácnější kousky jsou z Francie, kde nábytek vykládaný želvovinou, mosazí a cínem vyráběl původně královský nábytkář André Charles Boulle pro francouzského krále Ludvíka XIV. Ale přijít za panem Pražanem můžete i s poklady po svých babičkách. Říká totiž, že žádný, ani sebevíc poničený, kousek si nezaslouží likvidaci, protože připomíná staré časy, které se už nevrátí.

MapaŘezbář z Hradců
videoŘezbář z Hradců
...
video video

Řezbář z Hradců

Klenovická keramika

Klenovická keramika Práce s hrnčířským kruhem je velkou láskou paní Ivany Tesárkové z Klenovic na jihu Čech. Oblíbila si ji už v kroužku, který navštěvovala na vysoké škole, později si hrnčířský kruh i pec pořídila domů. Vytvořila si své vlastní dekory a z lásky k místům, kde žije, nazvala svou keramiku Klenovickou. Prozradí nám, co je pro ni typické. Své hrnečky i další kousky ráda zdobí tzv. modrou bordurou. Najdete na nich také vyryté motivy, nejčastěji řecké nebo třeba květinové. Paní Tesárková vyrábí hlavně užitkovou keramiku, pořídit si u ní můžete hrníčky, cukřenky, konvičky, talíře, tácy. Často mají jemnou barvu připomínající bílou kávu, kterou Ivana někdy kombinuje s barvou jemně zelenou. A neměli bychom zapomenout dodat, že Klenovická keramika se pyšní i označením Šumava originální produkt.

MapaKlenovická keramika
videoKlenovická keramika
...
video video

Klenovická keramika

Betlémy ve Stodůlce

Betlémy ve Stodůlce Výstavy betlémů zpestřují adventní období v mnoha krajích, v kostelích, muzeích a na jihu Čech také ve stodůlce. Tu před časem dali pro tuhle příležitost k dispozici manželé Pokorní ve Hvožďanech nedaleko Bechyně. Až do Tří králů si návštěvníci mohou prohlédnout jesličky z českých krajů i z exotické ciziny a samozřejmě také různé kuriozity. K těm patří například betlém umístěný v ořechu nebo ve vaječných skořápkách. Místní ze všeho nejvíc láká ten, kterému říkají Ježíšek se narodil v Hvožďanech. Tradiční vánoční příběh je v něm situován právě do Hvožďan, do prostředí všem důverně známého. A jižní Čechy inspirovaly i další betlémáře, mezi nimi i dnes už nežijícho Luďka Pokorného, manžela paní Jany, která nás stodůlkou provede. Ten dokonce v jednom betlému připomněl zanikající řemesla, takže v něm najdeme skláře, neckáře, kolovrátkáře, ale taky kamnáře nebo hadráře.

MapaBetlémy ve Stodůlce
videoBetlémy ve stodůlce
...
video video

Betlémy ve stodůlce

Výstava modelů v lahvích

Výstava modelů v lahvích V písecké Sladovně je k vidění unikátní výstava modelů v lahvích. Všechny pocházejí z dílny pana Emanuela Hody, který se tomuhle nezvyklému koníčku věnuje už dvě desítky let. Do lahví umisťuje nejraději věci za svého okolí. A protože své výtvory často používá jako dárky, tak třeba kamarád soustružník našel v lahvi soustruh, včelař zase včelku Máju. Jednodušší model se prý rodí tak šest hodin, složitější samozřejmě déle. Základem je, aby všechny potřebné komponenty prošly hrdlem, pak je pan Hoda slepuje a skládá. Všechno začalo před lety v hospůdce, kde se vsadil, jestli dostane do láhve vývrtku. Od té doby vytvořil kolem devíti stovek modelů, v láhvi byste našli třeba Eiffelovku, hasičskou stříkačku, kapelu Beatles a taky betlém.

MapaVýstava modelů v lahvích
videoVýstava modelů v láhvích
...
video video

Výstava modelů v láhvích

Další stránky:« 51 52 53 54 55 »