Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Tajemná místa na jihu Čech

Tajemná místa na jihu Čech Keltské oppidum v Třísově, kamenný kruh v Holašovicích a také nedostavěný kostel kláštera mnichů paulánů v Kuklově. To jsou tři místa, kam se vypravíme ještě zimní krajinou jižních Čech. Bude nás zajímat, kdy se v Třísově Keltové usadili, k čemu využívali dvě rozlehlé akropole a proč před oppidem v roce 1777 vyrostla kaplička. V Holašovicích se dozvíme, co bylo inspirací pro stavitele velkého kamenného kruhu a k čemu všemu slouží. A v Kuklově nás pak čeká monumentáloní stavba, která začala růst na přelomu 15. a 16. století, ale nedočkala se dokončení. Proč mniši svůj svatostánek nechali osudu napospas a proč vlastně z Kuklova poměrně záhy odešli? Historické prameny se o tom moc nerozepisují, takže dostala prostor zajímavá legenda, která se v kraji vypráví dodnes.

MapaTajemná místa na jihu Čech
videoTajemná místa na jihu Čech
...
video video

Tajemná místa na jihu Čech

Špejchar Želeč

Špejchar Želeč Želeč je vesnička nedaleko Tábora. Zastavení si tam zaslouží víc míst, ale my se vypravíme do zdejšího špejcharu, tedy bývalé sýpky na uskladnění obilí. Se starou stavbou to ještě před pár lety nevypadalo vůbec dobře, pak se jí ale ujal Martin Novák s rodinou. A dnes? Najdete tu muzeum věnované vesnickému životu. Co vás v něm všechno čeká? Tak samozřejmě nejrůznější zemědělské nářadí a stroje. Připomeneme si i některá řemesla, kterým se za života našich předků dařilo. Dozvíte se třeba, k čemu sloužily teslice, hrabice nebo pořízy. A nahlédneme samozřejmě i do kuchyně, které nevládly žádné mlýnky, kávovary nebo mixéry. Hospodyně si stloukaly máslo, těsto na chleba zadělávaly taky ručně. A těšit se můžete i na velké stroje, kterých pan Novák už taky shromáždil pěknou řadu.

MapaŠpejchar Želeč
videoŠpejchar Želeč
...
video video

Špejchar Želeč

Plstěné výrobky

Plstěné výrobky Domácí dílna Gabriely Skorunkové z Českého Krumlova je rájem pro všechny příznivce přírodních materiálů a jejich zpracování. Gabriele učarovala ovčí vlna a od kamarádky se naučila starou metodu plstění. Co si pod tím máte představit? Nejprve je potřeba zbavit surové rouno všech nečistot. Gabriela dává přednost mokré technice, takže rouno opakovaně namáčí v lázni. Musí si dávat pozor na to, aby udržela teplotu vody a rounu nezpůsobila teplotní šok. Pak přijde na řadu česání a také barvení, na které Gabriela používá barviva potravinářská, ale i přírodní – například slupky, skořápky i bylinky. Plstěné výrobky jsou nejen tradiční, ale u některých národů stále v oblibě. Ať už jde o klobouky, doplňky nebo ozdoby, které jsou součástí tradičních oděvů. A kde se můžete setkat s výrobky Gabriely Skorunkové? Například na různých jarmarcích nebo také na kurzech.

MapaPlstěné výrobky
videoPlstěně výrobky
...
video video

Plstěně výrobky

Řezbář z Hradců

Řezbář z Hradců Libor Pražan dostal od sudiček do vínku lásku k práci s dřevem. Různá dlátka byla jeho oblíbenými společníky už v dětství. A i když má ve výučním listě jinou profesi, dřevo si ho nakonec k sobě přitáhlo zpátky. Při návštěvě na zámku Hluboká mu navíc učaroval barokní intarzovaný nábytek, takže se pustil i do studování této metody. Prozradí nám, že nejvzácnější kousky jsou z Francie, kde nábytek vykládaný želvovinou, mosazí a cínem vyráběl původně královský nábytkář André Charles Boulle pro francouzského krále Ludvíka XIV. Ale přijít za panem Pražanem můžete i s poklady po svých babičkách. Říká totiž, že žádný, ani sebevíc poničený, kousek si nezaslouží likvidaci, protože připomíná staré časy, které se už nevrátí.

MapaŘezbář z Hradců
videoŘezbář z Hradců
...
video video

Řezbář z Hradců

Klenovická keramika

Klenovická keramika Práce s hrnčířským kruhem je velkou láskou paní Ivany Tesárkové z Klenovic na jihu Čech. Oblíbila si ji už v kroužku, který navštěvovala na vysoké škole, později si hrnčířský kruh i pec pořídila domů. Vytvořila si své vlastní dekory a z lásky k místům, kde žije, nazvala svou keramiku Klenovickou. Prozradí nám, co je pro ni typické. Své hrnečky i další kousky ráda zdobí tzv. modrou bordurou. Najdete na nich také vyryté motivy, nejčastěji řecké nebo třeba květinové. Paní Tesárková vyrábí hlavně užitkovou keramiku, pořídit si u ní můžete hrníčky, cukřenky, konvičky, talíře, tácy. Často mají jemnou barvu připomínající bílou kávu, kterou Ivana někdy kombinuje s barvou jemně zelenou. A neměli bychom zapomenout dodat, že Klenovická keramika se pyšní i označením Šumava originální produkt.

MapaKlenovická keramika
videoKlenovická keramika
...
video video

Klenovická keramika

Další stránky:« 51 52 53 54 55 »