Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Novohradské hory

Novohradské hory Novohradské hory okouzlují všechny návštěvníky člověkem jen málo poznamenanou přírodou. V bývalém hraničním pásmu zanikla ve druhé polovině minulého století řada osad a lidí se tu kromě vojáků vskutku moc nepohybovalo. My si dopřejeme výlet z Pohoří na Šumavě k nejvyššímu vrcholu Kamenci. Zastavíme se v místech, v nichž dřív stávala obec Pavlína, kde si připomeneme i místní sklářskou tradici. Z potoka se tu dodnes dají vylovit střepy. Na kamenci nás přivítá skalní brána, které se říká Keltská. Jak ke svému názvu přišla, to ale nikdo neví. A nemineme ani rozvaliny, které mnozí považují za zbytky nějakého hradu. V těchto místech ale ve skutečnosti stávala další dnes zaniklá osada. Zavedeme vás ještě k trojmeznímu sloupu a pak už se vrátíme zpátky do Pohoří. Slibujeme sladkou odměnu v podobě marmelády, která byla oceněna jako nejlepší na světě.

MapaNovohradské hory
videoNovohradské hory
...
video video

Novohradské hory

Výrobce harmonik

Výrobce harmonik Tahací harmonika umí rozdávat radost v lidových písničkách i klasice. Ve své prapůvodní podobě se narodila už před tisícovkou let v Číně, svou nám známou tvář získala na přelomu 18. a 19. století v Německu. Svůj život s ní spojil František Mikeš z Českých Budějovic. Už ve čtrnácti letech si vyrobil první kytaru a chtěl u strun zůstat. Nakonec ho ale osud zavál k harmonikám a těm zůstal věrný dodnes. Do jeho dílny přivážejí lidé různé kousky, poškozené, nefungující, některé z nich jsou hotovými unikáty. Pan Mikeš si s různým bolístkami i radami na kráse umí poradit a nástroje vrací majitelům v plné kráse. Dovede ovšem vyrobit i nové. V jeho práci je trocha truhlařiny, trocha strojařiny, musí mít samozřejmě taky cit pro hudbu. A o tom všem si s ním budeme povídat.

MapaVýrobce harmonik
videoVýrobce harmonik
...
video video

Výrobce harmonik

Strakonickem na kole

Strakonickem na kole Na Strakonicku nás čeká neobvyklé poznávání místní krajiny i historie. V sedle kola vyrazíme po stopách slavných osobností, jejichž příběhy místní spojili s ovocnými stromy. Všechno začala socha Dorotky ve Strakonicích, u které roste třešeň, aby se zamilovaní měli pod čím první květnový den políbit. Když se posuneme do nedaleké Štěkně, můžeme se těšit na setkání se spisovatelem Karlem Klostermannem. Vyrůstal tu a na zdejším zámku taky zemřel. A přivítá nás tady rovněž několik odrůd jabloní, stejně jako v Oseku, který je spojen pro změnu s rodinou spisovatele Franze Kafky. Dokonce se říká, že místní zámek se stal předlohou jeho nejslavnějšího románu. A spisovatelův děda je pochován na zdejším židovském hřbitově. Stromů, které budou doprovázet vzpomínky na slavné Jihočechy, bude postupně přibývat, stejně jako kilometrů na trase, která vás mezi nimi provede.

MapaStrakonickem na kole
videoStrakonickem na kole
...
video video

Strakonickem na kole

Cyklotrasa kolem Jistebnice

Cyklotrasa kolem Jistebnice Jistebnici proslavil především jeden významný nález. Vzpomínáte na hodiny dějepisu? Ano, právě na zdejší faře objevil v roce 1872 mladý student středověký kancionál obsahující české náboženské písně a také husitské bojové zpěvy včetně toho nejznámějšího Ktož jsú Boží bojovníci. Ale my se budeme hlavně věnovat jistebnické současnosti. Zastavíme se v místním gotickém kostele a prohlédneme si také kapli zasvěcenou Máří Magdaléně na vršku nad Jistebnicí. Vydáme se taky do okolí. Jistebnice je součástí mikroregionu Čertovo břemeno. Takže se samozřejmě vypravíme i ke skalnímu útvaru s tímhle tajemným názvem. A ještě o kus dál u obce Cunkov nás čeká malé bizoní stádo a v Obci Ounuz unikátní soubor staré lidové architektury.

MapaCyklotrasa kolem Jistebnice
videoCyklotrasa kolem Jistebnice
...
video video

Cyklotrasa kolem Jistebnice

Zemská výstava

Zemská výstava Mezi zajímavými památkami nás provede Zemská výstava, která probíhá v Českém Krumlově, Vyšším Brodě a taky ve dvou městech u našich rakouských sousedů. Pokladů, které jsou v rámci této akce k vidění, je tolik, že se za nimi s naší kamerou vypravíme hned dvakrát. Při naší první výpravě zavítáme do kláštera ve Vyšším Brodě, který je velkým pokladem už sám o sobě. Prohlédneme si vzácnosti z jeho sbírek, připomeneme Rožmberky, kteří tu našli místo posledního odpočinku. A přehlédnout nemůžeme ostatkový Závišův kříž. Cisterciáckým mnichům ho před staletími daroval Záviš z Falkenštejna. Za druhé světové války ho Němci odvezli a ukryli v rakouských solných dolech. Později se naštěstí vrátil zpátky. Jeho hodnota není jen historická a umělecká, ale jeho záře prý nutí i k hledání vyšších cílů než jen materiálních.

MapaZemská výstava
videoZemská výstava
...
video video

Zemská výstava

Další stránky:« 48 49 50 51 52 »