Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Rozhledna Kovářka

Rozhledna Kovářka Jednou z nejmenších a taky nejmladších rozhleden na našem území je ta, která dostala jméno Kovářka. Proč zrovna tenhle název? Nejspíš proto, že ji postavil mistr kovářského řemesla Ladislav Dobeš. A to jen malý kousek od své kovárny v obci Moraveč nedaleko Mladé Vožice. Prý se vždycky rád rozhlížel po kraji ze střechy svého domu a chtěl ten zážitek dopřát i dalším zájemcům. A postaral se o to, že jeho malá rozhledna je hned v několika směrech unikátem. Má prý vlastní číslo popisné, což není vůbec běžné, a především, v jejím ochozu a taky na nádvoříčku, které ji obklopuje, najdete kovářské muzeum. Historické dokumenty, na první pohled obyčejné i neobvyklé výrobky ze železa a taky pár strojů, pomocníků mistrů černého řemesla. Nahlédnout můžete i do kovárny, kde je k vidění možná nejvzácnější exponát – několik stovek let stará kovadlina.

MapaRozhledna Kovářka
videoRozhledna Kovářka
...
video video

Rozhledna Kovářka

Rybářské muzeum

Rybářské muzeum Jižní Čechy jsou nerozlučně spjaty s rybníky a rybami. Tuhle slavnou tradici připomíná i nové Rybářské muzeum otevřené ve Vodňanech. Při jeho prohlídce zabrousíme samozřejmě i do historie. Víte třeba, že naše slavné rybníkářství bylo ještě dřív než s jihem naší země spojováno s východem Čech a dřív než s Rožmberky s Pernštejny? Prozradíme vám i to, jak to asi začalo s rybolovem. U jeho zrodu pravděpodobně stáli pytláci. Ti lovili ryby na řekách. Teprve později přišli naši předci na to, že by se ryby daly i chovat a začali zakládat rybníky. V muzeu je vystaveno i několik pomůcek dávných rybníkářů. Představíme vám třeba průhledítko. To pomáhalo už Štěpánkovi Netolickému i legendárnímu Jakubovi Krčínovi. A těšit se samozřejmě můžete rovněž na ryby.

MapaRybářské muzeum
videoRybářské muzeum
...
video video

Rybářské muzeum

Plavení dřeva

Plavení dřeva V Novohradských horách jsme většinou obdivovali téměř neporušené dílo paní Přírody, dnes se tam vypravíme za důmyslným výtvorem člověka. Iniciátorem byl hrabě Buquoy, který potřeboval dopravovat dřevo ze zdejších lesů. Oslovil Jana Františka Riemera, který už měl tehdy zkušenosti s úpravami alpských toků, a výsledkem byla vodní cesta z hor, po které se plavily vory. Připomeňme, že to bylo ve druhé polovině 18. století. Kouzelná novohradská jezera jsou ve skutečnosti klauzurami, které se dle potřeby velmi rychle vypouštěly. Plout se dalo i úzkým a kamenitým Pohořským potokem, který se dokonce stal nejmenším voroplavebním tokem v Evropě. O celém systému se dozvíme všechno podstatné, ba co víc, odhalíme existenci tajemné středověké přehrady v místech, kde dnes najdeme Jiřickou klauzuru překřtěnou na Pohořský rybník.

MapaPlavení dřeva
videoPlavení dřeva
...
video video

Plavení dřeva

Český křišťál

Český křišťál Slavném českému křišťálu je letos hezkých kulatých 330 let. Jestlipak tušíte, kdo se zasloužil o jeho vznik? Pokud ne, vypravte se s námi do Vimperka. V tamním muzeu si budeme povídat o šumavském sklářství, nezapomenutelných páteřících, které odtud putovaly do světa, ale taky o skelmistrovi Michaelovi Müllerovi. Právě on totiž kdysi vymyslel recepturu na tehdy nové, takzvané křídové sklo. Sotva mohl tušit, že jeho novinka bude vyhledávaným artiklem ještě stovky let po jeho smrti. Mimořádný úspěch si připomněli i skláři na workshopu. A došlo samozřejmě rovněž na to, jak začali dílo šumavského skláře i jeho nástupců napodobovat všude ve světě. V muzeu a ve vimperské huti si můžete prohlédnout repliku číše, kterou vytvořil otec českého křišťálu, ale zapomenout byste neměli ani na další zručné skláře, kteří dokázali svými výrobky dokonce konkurovat legendárnímu benátskému sklu.

MapaČeský křišťál
videoČeský křišťál
...
video video

Český křišťál

Česko-rakouská Zemská výstava

Česko-rakouská Zemská výstava Nedávno jsme vás pozvali na jih Čech a k rakouským sousedům na česko–rakouskou Zemskou výstavu. A slíbili jsme, že se na ni vypravíme ještě jednou. Tentokrát zavítáme do Českého Krumlova, konkrétně nás čeká prohlídka obnovené synagogy a Regionálního muzea. V obou objektech právě probíhají zajímavé výstavy. Ta první připomíná na fotografiích život českokrumlovských Židů a na druhé se seznámíme s projekty, které nikdy nespatřily světlo světa. Věděli jste například, že už za Karla IV. se naši předci snažili o propojení Vltavy s Dunajem? Nebo že pražské metro bylo inspirací ke vzniku plánu vytvořit železniční tunel, který by nás pod zemí dovedl až na jugoslávský poloostrov Istrii? V rakouském Freistadtu nám zase v pivovaru nabídnou expozici věnovanou obchodování, vztahu našich sousedů k Temelínu a pivu.

MapaČesko-rakouská Zemská výstava
videoČesko-rakouská Zemská výstava
...
video video

Česko-rakouská Zemská výstava

Další stránky:« 47 48 49 50 51 »