Reportáže v regionech
Muzeum vltavínů
Zelené okouzlující kamínky, které podle řeky, podél jejíhož toku se nalézají, dostaly své jméno. Řeč je o vltavínech, na něž je bohatá krajina jižních Čech. A nejspíš proto se právě na jihu naší země, konkrétně v Českém Krumlově, dočkaly svého muzea. V něm se vypravíme do daleké historie, přesně řečeno do doby, která tyhle kameny k nám přinesla. A jen, abyste tušili, bylo to už před mnoha miliony lety. Dozvíme se, jak vlastně vznikly, dokonce se můžete těšit na film, který o nich byl natočen. A povídat si budeme i o tom, jak na lidi působily a působí. Zejména naši předci jim přisuzovali magickou sílu. I proto si je lidé na jihu Čech prý dávali do základů svých domů. Dámy pak jistojistě potěšíme pohledem na krásy, které se s přispěním vltavínů dají vytvořit.


Muzeum vltavínů
Velikonoce na Prachaticku
Někdo opečovává velikonoční zvyky svých předků jako rodinné bohatství, v jiných domácnostech se přizpůsobují moderní době. Nikdy ale není od věci poznat, jak sváteční chvíle užívaly naše babičky a prababičky. Zajímavé zvyklosti jsme tentokrát objevili na Prachaticku. Vajíčka se tu hojně využívala nejen na zdobení. Různé hry s nimi prý přivolávaly jaro. Tak si některé vyzkoušíme. Třeba takové pekaní. Že nevíte, co to obnáší? Nabídneme návod. Prozradíme vám taky, jak se v kraji zdobila vajíčka a co mohla vyšupaná dívka mládenci darováním výslužky v podobě vajíčka říct. Nejen pro potěšení očí a chuťových buněk bylo určeno i obřadní pečivo. Mělo-li tvar ježka, mohlo vypíchat zlo z domu, koníček byl zase symbolem věrnosti.


Velikonoce na Prachaticku
Muzeum čokolády a marcipánu
Hlavně naše nejmenší určitě zaujme návštěva v Muzeu čokolády a marcipánu v Táboře. Ale na své si při jeho prohlídce přijdou i dospělí. Aktuálně hlavně dámy, které bezpochyby ocení exkurzi do světa módy od pravěku až do současnosti. A co má společného móda se sladkostmi? Zjistíte, že hodně. Všechny šaty, kloboučky i další doplňky na právě probíhající výstavě totiž vznikly z marcipánu. Těšit se můžete třeba na Kleopatru, ale taky na Kate s Williamem ve svatebním. A z marcipánu je i pohádkový svět, který na malé návštěvníky muzea čeká. Desítky postaviček z příběhů pro děti vytvořili cukráři z celé republiky a nutno dodat, že většina je od těch filmových k nerozeznání. A zkrátka nepřijdou ani pánové. Je v muzeu přivítá čokoládový Jaromír Jágr.


Muzeum čokolády a marcipánu
Schwarzenberský plavební kanál
Když dělníci začali v lesích kolem Jeleních vrchů budovat před několika stovkami let Schwarzenberský plavební kanál, vyhnali z nich jeleny, kteří prý bývají zdejší chloubou. Tou se později stal i kanál, který umožnil zásobování Vídně nedostatkovým palivem – dřevem. K plavení sloužil od roku 1791 až do roku 1961. V době svého vzniku byl mnohými považován za technický zázrak a unikátní technickou památkou je i dnes. Prozradíme si pár zajímavostí o jeho budování i provozu, ale hlavně zavítáme do tunelu, který se přes zimu stává útočištěm netopýrů. Budeme se snažit je nevyrušit ze zimního spánku, který trvá zhruba od listopadu do března. Představíme si zástupce hned několika druhů a přidáme informace o tom, proč se jim zrovna tady líbí a jak zimu přečkávají.


Schwarzenberský plavební kanál
Jakub Krčín z Jelčan
Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Rožmberský regent, který se nesmazatelným písmem zapsal do historie nejen jihočeského, ale celého našeho rybníkářství. O tom, jakým byl rybníkářem, vypovídají dodnes jeho díla. Vždyť takový Rožmberk odolal i povodni v roce 2002. A to byl napuštěný už v roce 1590. O tom, jaký byl člověk, se ale vypráví celá řada legend. Moc velké oblibě se zřejmě netěšil a pravděpodobně nejen kvůli svým úspěchům u svých pánů a taky u žen. Vyprávělo se o něm, že má spolky s pekelníky a dalšími mocnými silami. Býval prý velmi přísným šéfem. Oblibu mu nepřinesla ani skutečnost, že rybník Svět stavěl takřka přímo v Třeboni a řada lidí se kvůli tomu musela stěhovat a další se neustále báli, že hráz nevydrží a město čeká pohroma. Ale panstvu přinášel nemalé výnosy.

