Reportáže v regionech
Novobystřicko
Krajina kolem Nové Bystřice na česko-rakouské hranici je opravdu malebná a láká k výletům zejména cyklisty. V dávné minulosti tu bývalo poměrně rušno. Za obchodem tu po stezkách putovali kupci z Rakous do Čech i naopak. V polovině minulého století tu ale začala vládnout železná opona a běžným smrtelníkům byl do oblasti vstup zapovězen. Dnes se ale mohou porozhlédnout nejen na naší straně, zavítat můžou i k rakouským sousedům a my uděláme totéž. Projdeme se například Údolím lásky a zjistíme, proč se mu tak říká. Zastavíme se i u Kamene republiky, který je, stejně jako řada objektů opevnění, vzpomínkou na dobu před vypuknutím druhé světlové války. A taky u Koštěnického potoka, kterým už víc než osm set let prochází státní hranice.


Novobystřicko
Kožený svět
Kůži si Miroslav Novotný z Českých Budějovic zamiloval už během vysokoškolských studií. A vymyslel originální postup jejího zpracování. Nejprve ji tvrdí a pak s ní pracuje, jako by byla dřevem a on sochařem. Ukáže nám, co to všechno obnáší a prozradí, jak se nechává materiálem inspirovat. Dozvíme se taky, že kompletní zpracování není otázkou několika hodin, ale trvá poměrně dlouho. A budeme obdivovat krásné kousky, které se pod rukama pana Miroslava rodí. Vytvořil dokonce i obraz, jehož součástí se staly kamínky dovezené ze Sahary a rád používá taky další přírodní materiály. Pouští se do nejrůznějších tvarů, například do misek třeba na ovoce nebo poznámkových bloků a dokonce i do hodin. Dáme vám i tip, kde bystě tuhle koženou krásu mohli vidět na vlastní oči.


Kožený svět
Rampušákovým královstvím na běžkách
Pokud patříte k milovníkům zimních radovánek, pak vás jistě potěšíme výletem na běžkách. Vydáme se na nich Rampušákovým královstvím, tedy Orlickými horami. Ale nejprve si dopřejeme malou lekci historie. Sem do hor lyže přivezl na konci 19. století hrabě Colloredo – Mansfeld, kterými jimi zásobil své dělníky a lesníky. Ve Svatoňově se tu pak konal jeden z prvních závodů v běhu na nich u nás. Dnes mají milovníci dlouhé stopy k dispozici 20 tisíc kilometrů upravovaných tras. My zvládneme jen nějakých dvacet, ale cestou nás čeká řada zajímavých zastavení. Vyrazíme z Deštného směrem k Šerlišskému mlýnu, který už sto let funguje jako výletní hostinec. Na Šerlichu se pak ohřejeme v Masarykově chatě a budeme pokračovat na vrchol nejvyšší hory Velké Deštné, odkud se rozhlédneme po celém kraji.


Rampušákovým královstvím na běžkách
Pohádková kovárna
Zejména malým dětem uděláme nejspíš radost návštěvou kovárny, která už od konce 19. století zdobí náves malebné jihočeské obce Selibov. Do osmdesátých let minulého století v ní vládli mistři černého řemesla a sálala výheň. Před několika roky se kovárna proměnila v muzeum české pohádky. Zabydleli se tu hrdinové příběhů s dobrým koncem – vodníci, čerti, ale taky víly. A v období adventu se i oni chystají na Vánoce. Mají to ve svém stavení taky pěkně vyzdobené. Najdeme tu celou řadu betlémů – ze dřeva, perníku i nitek. A taky na tři desítky ozdobených vánočních stromků. Každý je jiný, takže tu možná najdete inspiraci pro svůj letošní. Zájemci si v kovárně dokonce můžou vytvořit nějakou dekoraci, kterou si odvezou na památku domů.


Pohádková kovárna
Muzeum koněspřežky
Na jihu Čech, konkrétně v tamní metropoli Českých Budějovicích, zavítáme do muzea věnovaného slavné koněspřežné dráze. Novou expozici otevřeli v jednom z dochovaných strážních domků. A tak naše putování za touhle technickou zajímavostí začneme právě u těch, kteří ve strážních domcích žili a starali se o fungování dráhy. Jejich práce byla nepřetržitá, vzdálit se směli jen výjimečně. Takže ve skromném obydlí a kolem něj museli mít po ruce všechno, co k běžnému životu potřebovali. Domků se podél bývalé trati zachovalo několik, nejen na naší, ale i na rakouské straně. Cesta do Linze tehdy trvala 14 hodin, což bylo oproti jízdám formanů velké zrychlení, byť pro nás je dneska tahle vzdálenost zvládnutelná mnohem rychleji.

