Reportáže v regionech
Husinec
Letos si připomínáme šestisté výročí upálení Mistra Jana Husa. A my samozřejmě taky přispějeme svou troškou do mlýna. Společně se vypravíme do Husince. Prohlédneme si domek, v němž se zřejmě budoucí slavný kazatel narodil. Dozvíme se, z jaké pocházel rodiny a kam chodíval do školy. Vzdělání bylo pro jeho rodiče velkou vzácností. V expozici, kterou v Husově domku najdeme, nemůže chybět zmínka o jeho kázáních a taky nelibosti, kterou u mnohých mocných vzbuzovaly jeho názory. Jak kvůli tomu, že si za nimi stál, Mistr Jan skončil, to víme všichni. V domku najdeme i malou modlitebnu, která je ideálním místem pro kratičké zamyšlení. Na své si tu ale přijdou i děti. A navíc můžete společně s nimi vyrazit na naučnou stezku, díky níž se dozvíte další zajímavosti z historie města.


Husinec
Úzkokolejka
Úzkokolejka vedoucí z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice je jedna z mála železnic s úzkým rozchodem kolejí, na kterých si můžete pravidelně dopřát romantickou projížďku vláčkem. A zároveň si v muzeu můžete prohlédnout lokomotivy i další stroje, které tu jezdívaly za našich babiček. Při naší společné návštěvě vám nejprve prozradíme, co stálo u zrodu téhle tratě a proč tu nevyrostla dráha normální. A pak se vydáme na cestu. Budeme si přitom užívat krásné okolní krajiny. A současně funění parní lokomotivy, která nás poveze. Jednou z nejzajímavějších zastávek je Kaproun. Zdobí ji památník věnovaný slavnému českému géniovi Járovi Cimrmanovi. Právě tady totiž prý musel kdysi opustit vlak, do kterého nastoupil bez platné jízdenky.


Úzkokolejka
Naučná Stříbrná stezka Tábor–Horky, Větrovy
V okolí Tábora se vydáme za stříbrným pokladem. Tedy po stezce, která připomíná dobu dobývání rud v kraji. První zmínky o těžbě pocházejí ze 13. století. Největšího rozmachu se dočkala zhruba o tři stovky let později, ale po třicetileté válce došlo k jejímu útlumu. Na stezce nás čeká osm zastavení. To první v místech, kde dřív fungovaly nejstarší lázně v Česku. Sirnatou a železitou vodou se v nich kurýrovaly třeba chudokrevnost nebo nemoci pohybového ústrojí. Prohlédneme si taky štolu sv. Jana Nepomuckého, která nejprve odváděla vodu ze šachet a později z ní byla potrubím vedena ta léčivá do lázní. Další zastávky nás seznámí s důlními díly, která takřka upadla v zapomnění. A na závěr nás čeká odměna v podobě krásné vyhlídky do kraje z rozhledny Hýlačka.


Naučná Stříbrná stezka Tábor–Horky, Větrovy
Sedlická krajka
Jihočeskou Sedlici proslavila snad ze všeho nejvíc místní krajka. Tradice její výroby je stará bezmála půl tisíciletí. Takřka v zapomnění upadla díky tomu, že nějaký čas vznikala pod značkou Vamberecká krajka. Největšího rozmachu se tvorba zdejších žen dočkala v 18. století. Tehdejší majitelka panství totiž nařídila, že ženy nebudou pracovat na poli, ale doma paličkovat. A po zrušení roboty se téhle činnosti začaly věnovat celé rodiny. Na konci 19. století dokonce vznikla krajkářská škola, která fungovala celých sto let. Výrobní postup zůstává pořád stejný a my samozřejmě budeme sledovat, jak se ta křehká krása rodí, a dozvíme se, kolik času práce na ní trvá. Ale projdeme se taky mezi sedlickými památkami. Tou nejvýraznější je kostel sv. Jakuba Většího.


Sedlická krajka
Muzeum letectví
V Deštné na jihu Čech vyrostla hned dvě zajímavá muzea. V jednom se můžete dozvědět vše podstatné o provaznickém řemesle, v druhém vám pak nabídnou výlet do historie letectví. A právě to bude naším cílem. V letošním roce se tu věnují ze všeho nejvíc letcům, kteří se za druhé světové války zapojili do bojů ve službách zahraničních armád. Někteří z nich stoupali na oblohu ve službách britského královského letectva a zúčastnili se kupříkladu bitev o Francii nebo Británii. Zavzpomínáme na ty, kteří válku nepřežili, ale i na osudy těch, kteří se vrátili domů. A místo díků se dočkali odsouzení a vězení. Čekají nás ale i další zajímavé exponáty. Většina z nich potěší zejména pány, ale na své si tu přijde i něžné pohlaví. A prohlédneme si i letadélko, kterému se říkalo Nebeská blecha.
