Reportáže v regionech
Bechyně
Na jihu Čech bude tentokrát naším cílem zámek z dob Přemysla Otakara II. v Bechyni. Nahlédneme například do pozdně gotického Stromového sálu nebo do svatebního sálu Petra Voka. Výklenky v něm dříve zdobily malby neřestí a ctností, které byly později doplněny o fresky předávající zážitky z tehdy nejdůležitějšího zasedání nejvyššího soudu Království českého. Po prohlídce zámku se vydáme na naučnou stezku, která nás provede lesy bývalé Černínské obory. Během tří a půl kilometrové procházky se zastavíme celkem dvanáctkrát. Deset zastavení nám přiblíží zdejší dřeviny a zbývající dvě pak původní podobu těchto míst. A pokud patříte k milovníkům lovu, přijdete si na své v obůrce. Nezapomeneme samozřejmě ani na další pamětihodnosti městečka na jihu Čech.


Bechyně
Poklady Týna nad Vltavou
Spousta měst i obcí hledá nejzajímavější momenty ve své historii a snaží se je přiblížit návštěvníkům. Pozadu nezůstávají ani v Týně nad Vltavou. V tamním muzeu vás čeká rovnou poklad, alespoň tedy jeho kopie. Tohle bohatství kdysi patřilo zdejším pánům Čabalickým, kteří ho možná dali do zástavy některému z bohatých měšťanů. Mimochodem v expozici se setkáte i s jedním představitelem rodu. Je s ním spojena zajímavá pověst, o které taky bude řeč. Podle ní prý jeho duch pořád straší na místním hradě. Pozornost si zaslouží i dělostřelecké cvičiště, kam na kontrolu kdysi dorazila dokonce samotná Marie Terezie. A když budeme historií bloumat dál, tak určitě nemineme rok 1774, který se datuje jako zrod jihočeských vltavínů. A zapomenout nesmíme ani na vorařskou tradici.


Poklady Týna nad Vltavou
Zámek Stráž nad Nežárkou
Jedním z lákadel krajiny kolem řeky Nežárky je zámek ve Stráži. Hrad tu vyrostl někdy ve 13. století, ale historie samotného zámečku se začíná psát až na začátku věku 18. Sídlo patřilo například rodu Vítkovců nebo pánům ze Šternberka. Od roku 1914 byl zámek spojen se jménem Emílie Pavlíny Kittlové. Netušíte, kdo tahle žena je? Tak se s námi pojďte vypravit po jejích stopách přímo do Stráže nad Nežárkou. Zmíněná dáma dobývala scény v Londýně i za velkou louží v New Yorku. Už asi víte, že je řeč o Emě Destinové. Byla nejen pěvkyní, ale i spisovatelkou a mimo jiné si zazpívala i vedle Enrica Carusa. Dnes je v zámku muzeum slavné operní divě věnované, v němž najdete například kostýmy, ve kterých dobývala svět.


Zámek Stráž nad Nežárkou
Husinec
Letos si připomínáme šestisté výročí upálení Mistra Jana Husa. A my samozřejmě taky přispějeme svou troškou do mlýna. Společně se vypravíme do Husince. Prohlédneme si domek, v němž se zřejmě budoucí slavný kazatel narodil. Dozvíme se, z jaké pocházel rodiny a kam chodíval do školy. Vzdělání bylo pro jeho rodiče velkou vzácností. V expozici, kterou v Husově domku najdeme, nemůže chybět zmínka o jeho kázáních a taky nelibosti, kterou u mnohých mocných vzbuzovaly jeho názory. Jak kvůli tomu, že si za nimi stál, Mistr Jan skončil, to víme všichni. V domku najdeme i malou modlitebnu, která je ideálním místem pro kratičké zamyšlení. Na své si tu ale přijdou i děti. A navíc můžete společně s nimi vyrazit na naučnou stezku, díky níž se dozvíte další zajímavosti z historie města.


Husinec
Úzkokolejka
Úzkokolejka vedoucí z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice je jedna z mála železnic s úzkým rozchodem kolejí, na kterých si můžete pravidelně dopřát romantickou projížďku vláčkem. A zároveň si v muzeu můžete prohlédnout lokomotivy i další stroje, které tu jezdívaly za našich babiček. Při naší společné návštěvě vám nejprve prozradíme, co stálo u zrodu téhle tratě a proč tu nevyrostla dráha normální. A pak se vydáme na cestu. Budeme si přitom užívat krásné okolní krajiny. A současně funění parní lokomotivy, která nás poveze. Jednou z nejzajímavějších zastávek je Kaproun. Zdobí ji památník věnovaný slavnému českému géniovi Járovi Cimrmanovi. Právě tady totiž prý musel kdysi opustit vlak, do kterého nastoupil bez platné jízdenky.

