Reportáže v regionech
Vyšší Brod
K oblíbeným turistickým cílům na samém jihu Čech patří Vyšší Brod. V bývalé trhové osadě, která už někdy ve 12. století vyrostla na česko-rakouské kupecké stezce, vybudovali Rožmberkové klášter. Pro ně měl být místem posledního odpočinku a cisterciáčtí mniši z něj měli šířit vzdělanost a rozvíjet hospodářství v kraji. V časech podstatně mladších v něm Adolf Hitler ukrýval umělecké poklady z celé Evropy, které chtěl přestěhovat do plánovaného velkolepého muzea v Linci. Dnes si tu návštěvníci opět připomínají éru cisterciáků a můžou vidět řadu historických vzácností. K těm nejobdivovanějším patří Závišův kříž se zajímavým příběhem. A zájmu se jistě bude těšit i renesanční urna, která se používala při volbě papežů. V areálu sídlí i Poštovní muzeum, kde právě probíhá jedna lákavá výstava.


Vyšší Brod
Houbový Park
Různých zábavných i naučných parků u nás vzniklo hodně, o Houbovém jste ale nejspíš ještě neslyšeli. Tak si ho společně prohlédneme. Vyrazíme do Roseče nedaleko Jindřichova Hradce. Bude nás zajímat, v čí hlavě se neobvyklý nápad zrodil, a zjistíme, že kromě hříbků tu můžou nejmenší poznávat i různé rostliny nebo třeba taky planety.


Houbový Park
Jan Žižka z Trocnova
O Janu Žižkovi všichni víme hlavně to, že byl zdatným vojevůdcem. Hodně se toho napsalo o tom, jak vedl husity do bitev, o zbraních, s nimiž je učil bojovat. Ale o jeho dětství a rodině jsme slyšeli zřídka. Nahlédnout do jeho soukromí můžeme v nové expozici v rodném Trocnově nedaleko Českých Budějovic.


Jan Žižka z Trocnova
Vimperk
Vimperk býval ve středověku cílem jedné z větví slavné Zlaté stezky vedoucí z Bavorska. Díky tomu byl taky městem bohatým a vzkvétajícím. Tyhle časy dodnes připomíná kupříkladu zámek nebo kostel na náměstí. Mezi nejzajímavější památky města nazývaného Brána Šumavy se vydáme při jedné z komentovaných procházek, které pro návštěvníky připravují.


Vimperk
Krušlovský včelín
Josef Mach z Krušlova v Pošumaví byl celý život zapáleným včelařem. Svůj první roj si přinesl od učitele ze školy, ale tatínek jeho nadšení nesdílel a spálil mu ho. Nicméně lásku k pracovitému hmyzu zničit v synkovi nedokázal. A ta přivedla mladého Josefa i k řezbařině. Začal pro své včelky vyrábět a zdobit úly. Na vojně si pak vymyslel neobvyklé dílo a nazval ho pracovně „můj sen“. A posléze ho začal realizovat. Celkem je unikátní včelín dlouhý 25 metrů a skládá se z 68 úlů. Nechybí ani stáčírna. Josef Mach se neoženil, nechodil s kamarády do hospody na pivo a nepořídil si ani televizi. V létě hospodařil a v zimě pracoval s dřevem a tvořil. Společně si prohlédneme nejen zdobení jednotlivých úlů, ale taky poznámky na nich a pomůcky, které nadšenému včelaři sloužily.

