Reportáže v regionech
Vánoční tradice
K předvánočnímu i vánočnímu času patří spousta zvyků. Některé se liší kraj od kraje, ale většina byla stejných nebo podobných. Asi tím nejrozšířenějším je věnec se čtyřmi svíčkami. V některých zemích bychom na něm našli i pátou. Zapaluje se na Štědrý den a je symbolem víry a Ježíše Krista. K Vánocům neodmyslitelně patří taky perníčky či svíčky ze včelího vosku. Jejich přípravu budeme sledovat při návštěvě na jihu Čech, v novohradské kovárně. Užijeme si tam oslav narození Ježíše Krista tak, jak je trávili naši předci. A dozvíme se i pár zajímavostí typických pro Novohradsko. Navíc se pak vypravíme přes hranice k rakouským sousedům a budeme se zajímat o to, jak se jejich adventní a vánoční tradice liší od našich.


Vánoční tradice
České Budějovice
České Budějovice slaví 750. narozeniny. Přidáme se ke gratulantům a dopřejeme si společnou procházku jihočeskou metropolí. Připomeneme si, jak se začala psát její historie a rytíře Hirza, který na příkaz krále začal kreslit plány. Zavzpomínáme taky na časy, kdy odsud vyrazila první koněspřežka a bude nás zajímat, co tahle novinka městu přinesla. Pak samozřejmě vystoupáme na místní chloubu – Černou věž. Víte, že takhle se jí neříkalo vždycky a zpočátku měla dokonce pestrou fasádu? Věžní z ní vyhlíželi do kraje a hlásili jakékoliv nebezpečí. Jednou dokonce museli zahánět mračno kobylek. Při procházce nemůžeme minout ani slavné Masné krámy a zastavíme se i u sochy zakladatele města Přemysla Otakara II.


České Budějovice
Stádlecký řetězový most
Pokud jste ještě nikdy neslyšeli o stádleckém řetězovém mostě, nenechte si ujít jeho prohlídku. Jedná se totiž o opravdový unikát, který byste jinde v Evropě hledali marně. Vyrostl v letech 1847 až 1848 v Podolsku, jeho vybudování bylo svěřeno známému podnikateli Vojtěchu Lannovi. Na svém původním místě vydržel až do napouštění Orlické přehrady. Pak byl rozebrán, zakonzervován a uložen. Po deseti letech pro něj odborníci našli nový domov. A tak postupně znovu vyrostl v obci Stádlec. Důkladně ho prozkoumáme, abychom věděli, v čem je vlastně výjimečný. Nosnou konstrukci stavby dlouhé víc než 147 metrů a široké bezmála metrů sedm tvoří čtyři řetězy spojené do dvojic.


Stádlecký řetězový most
Hýlačka
O tom, že se my Češi rádi rozhlížíme po krajině pěkně z ptačí perspektivy, svědčí fakt, že byste u nás napočítali víc než 350 nejrůznějších vyhlídkových věží. A stále přibývají další. Mnohé z nich mají dlouhou historii a zajímavé osudy. Jednou z těch nejznámějších je bezpochyby Hýlačka na stejnojmenném kopci kousek od jihočeského Tábora. Dřevěná věž na jeho vrcholu vyrostla krátce po vzniku samostatného Československa a byla jakousi jeho oslavou. Vysoká byla 18 metrů a měla tvar husitské hlásky s šestibokou kamennou základnou a strmou střechou. Místní už pomalu mohli chystat oslavu jejích stých narozenin, jenže na Silvestra roku 2011 ji zničil požár. Místo ale dlouho opuštěné nezůstalo, dnes turisté můžou vystoupat na věž novou, ocelovou. A výhled z jejího ochozu si nenecháme ujít ani my.


Hýlačka
Stezka na Onen svět
Staré památky, ale i moderní architekturu a taky krásnou přírodu budeme obdivovat na jihu Čech. Trasa, po které se na toulky vydáme, nás dovede na Onen svět. Ale buďte v klidu, tenhle název patří osadě, která je cílovým místem nejdelší, bezmála sedmdesátikilometrové naučné stezky u nás. Odstartujeme z Týna nad Vltavou, konkrétně z místa, kde bývalo městské popraviště. Dopřejeme si výhled, který býval tím posledním pro mnoho odsouzenců. Další zastávku si dopřejeme kupříkladu u barokního zámku v Kolodějích nebo u potoka, který dostal jméno Židova strouha. A bude nás zajímat, jak k němu přišel. Čeká nás taky Bechyňská duha. Mnozí z vás už asi tuší, že bude řeč o mostu, který býval v době svého vzniku nejvyšším železobetonovým obloukem v Československu.

