Reportáže v regionech
Český Krumlov
V Českém Krumlově nebudeme tentokrát obdivovat honosný zámek ani vzácné stavby v podzámčí. V tamním Regionálním muzeu si připomeneme řemesla, kterým se v minulosti ve městě dařilo. V expozici nechybí kupříkladu koloniál, v němž bylo k mání vše od mouky až po smeták. Společnost mu dělá pekárna. Ač si místní hospodyně chleba i buchty připravovaly hlavně samy doma, díky hostům neměli mistři pekaři o práci nouzi. Připomeneme si taky dlouhou historii cechů a jejich význam pro jednotlivé profese. Oblíbené bývaly třeba krejčovské dílny. Neexistovaly obchody s konfekcí. A přesto, že se šilo i přešívalo podomácku, pro slavnostnější oděvy si lidé chodili k profesionálům. Otáčet se museli taky ševci. Boty se opravovaly, dokud to šlo. A zapomenout nesmíme ani na vyhlášené šumavské a novohradské skláře.


Český Krumlov
Historická móda
Do časů dávno minulých se přeneseme v dílně Kateřiny Chmelové Bejčkové v Plzni. Rodí se v ní totiž oděvy, které byly v módě před stovkami lety. Provázejí například návštěvníky některých hradů a zámků, obdivovat je ale můžeme i na různých výstavách. Většina z nich vzniká jen pod rukama šikovné mistrové, stroj se při téhle práci moc neuplatní. Jednak proto, že látky by se do něj často nevešly a taky z toho důvodu, že se v téhle dílně dodržují tradiční výrobní postupy. Prohlédneme si některé vzácné kousky, které paní Kateřina dokázala vytvořit a dozvíme, se co pro ně bylo typické. Chybět nebudou ani korzety. A nás bude zajímat, co je pravdy na tvrzení, že použití téhle výbavy dámského šatníku, která dokázala ubrat až 15 centimetrů na obvodu pasu, pěkně bolelo.


Historická móda
Vánoční tradice
K předvánočnímu i vánočnímu času patří spousta zvyků. Některé se liší kraj od kraje, ale většina byla stejných nebo podobných. Asi tím nejrozšířenějším je věnec se čtyřmi svíčkami. V některých zemích bychom na něm našli i pátou. Zapaluje se na Štědrý den a je symbolem víry a Ježíše Krista. K Vánocům neodmyslitelně patří taky perníčky či svíčky ze včelího vosku. Jejich přípravu budeme sledovat při návštěvě na jihu Čech, v novohradské kovárně. Užijeme si tam oslav narození Ježíše Krista tak, jak je trávili naši předci. A dozvíme se i pár zajímavostí typických pro Novohradsko. Navíc se pak vypravíme přes hranice k rakouským sousedům a budeme se zajímat o to, jak se jejich adventní a vánoční tradice liší od našich.


Vánoční tradice
České Budějovice
České Budějovice slaví 750. narozeniny. Přidáme se ke gratulantům a dopřejeme si společnou procházku jihočeskou metropolí. Připomeneme si, jak se začala psát její historie a rytíře Hirza, který na příkaz krále začal kreslit plány. Zavzpomínáme taky na časy, kdy odsud vyrazila první koněspřežka a bude nás zajímat, co tahle novinka městu přinesla. Pak samozřejmě vystoupáme na místní chloubu – Černou věž. Víte, že takhle se jí neříkalo vždycky a zpočátku měla dokonce pestrou fasádu? Věžní z ní vyhlíželi do kraje a hlásili jakékoliv nebezpečí. Jednou dokonce museli zahánět mračno kobylek. Při procházce nemůžeme minout ani slavné Masné krámy a zastavíme se i u sochy zakladatele města Přemysla Otakara II.


České Budějovice
Stádlecký řetězový most
Pokud jste ještě nikdy neslyšeli o stádleckém řetězovém mostě, nenechte si ujít jeho prohlídku. Jedná se totiž o opravdový unikát, který byste jinde v Evropě hledali marně. Vyrostl v letech 1847 až 1848 v Podolsku, jeho vybudování bylo svěřeno známému podnikateli Vojtěchu Lannovi. Na svém původním místě vydržel až do napouštění Orlické přehrady. Pak byl rozebrán, zakonzervován a uložen. Po deseti letech pro něj odborníci našli nový domov. A tak postupně znovu vyrostl v obci Stádlec. Důkladně ho prozkoumáme, abychom věděli, v čem je vlastně výjimečný. Nosnou konstrukci stavby dlouhé víc než 147 metrů a široké bezmála metrů sedm tvoří čtyři řetězy spojené do dvojic.

