Reportáže v regionech
Muzeum veteránů
Pokud patříte mezi milovníky starých časů a navíc taky vůně benzínu, pak vás potěšíme návštěvou v Nové Bystřici. V prostorách bývalé textilní továrny se tam zabydlelo několik desítek veteránů na čtyřech kolech americké produkce. Při prohlídce expozice se dozvíme, jak vypadal rozvoj automobilismu od jeho úplných počátků. Připomeneme si, kdy se kusová výroba proměnila v sériovou a jak současně s počtem strojů začal růst i počet nehod na silnicích. Jednotlivé kousky nás přenesou například do doby prohibice ve 30. letech, ale taky na Manhattan počátku druhé poloviny minulého století. A k některým z nich přidáme rovněž zajímavé příběhy. Jeden například nadšený sběratel objevil na americkém venkově, kde s ním majitel oral pole.


Muzeum veteránů
Rožmberk
K vyhledávaným památkám jihu Čech patří šlechtické sídlo na Růžové hoře. Tvoří ho v podstatě dva hrady – Horní a Dolní. Možná už tušíte, že řeč je o Rožmberku. Při prohlídce zavzpomínáme na časy, kdy tu díky majitelům z rodu Buquoyů vzniklo jedno z prvních veřejnosti přístupné muzeum u nás. To bylo v 17. století. Panstvo mělo svá reprezentační sídla ve Vídni nebo v Praze, to u Vltavy využívalo hlavně v létě. Dominantou jeho horní části je věž zvaná Jakobínka. Vyrostla pravděpodobně v 15. století, jenže časem přestala sloužit svému původnímu účelu a stala se z ní romantická ruina. Když už jí takřka zvonila hrana, pustili se památkáři do její záchrany. A zvolili tradiční středověké postupy, takže celá rekonstrukce je současně atraktivní podívanou.


Rožmberk
Křížová cesta
Velikonoce byly pro naše předky časem rozjímání a taky připomínání Ježíšova příběhu. Už od čtvrtého století se věřící vydávali do míst, kudy vedla jeho poslední cesta. A pro ty, kteří se na takovou pouť vydat nemohli, byly později budovány křížové cesty po celém světě. Jednu z nich najdeme v Dobré Vodě na Českobudějovicku. Než si ji projdeme, nahlédneme do barokního kostela Panny Marie Bolestné, který stojí jen kousek od ní. U jeho zrodu stál věhlasný architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Budeme obdivovat jeho výzdobu, fresky jsou například jedním z nejslavnějších děl Václava Vavřince Reinera. Na křížové cestě pak určitě nepřehlédnete, že má o jedno zastavení víc, než většina ostatních. Bude nás zajímat, jak k tomu patnáctému přišla a co je jeho posláním.


Křížová cesta
Štěpánek Netolický
Obdivované třeboňské rybníky si většina z nás spojuje s Jakubem Krčínem. Ten stál taky u zrodu těch největších a nejslavnějších. Ale zapomenout nesmíme ani na Krčínova předchůdce Štěpánka Netolického. Do služeb pánů z Rožmberka nastoupil coby myslivec, ale záhy se projevil jako nadaný stavitel a osvědčil se i při budování rybníků. Jeho dílem je navíc legendární Zlatá stoka, která zanedlouho oslaví už své pětisté narozeniny. V domě na třeboňském náměstí, kde Štěpánek Netolický žil, vzniká zajímavá expozice, která připomíná jeho život i dílo. Při prohlídce se dozvíme mimo jiné i to, jak na svého předchůdce nahlížel Jakub Krčín a kterého jeho díla si vážil nejvíc.


Štěpánek Netolický
Historický dřevěný nábytek
Předměty po našich prababičkách či babičkách v nás většinou probouzejí nostalgii a navozují atmosféru starých časů. Učarovaly i Petru Rodkovi ze Slavonic. Už od mládí toužil po tom věnovat se opravám historického dřevěného nábytku. Vyučil se truhlářem a společně s kamarády ve volném čase zkoušeli, co všechno zvládnou dát dohromady. V devadesátých letech si našel práci v Rakousku a tam už se vzácným kouskům mohl věnovat naplno. A když začaly starožitnosti lákat i Čechy, otevřel si ve Slavonicích dílnu. Tou už prošly stovky různě starých kousků, které potřebovaly nejen vrátit zašlý lesk, ale třeba taky opravit rozbité či chybějící části. Dozvíme se, které patřily k nejvzácnějším i to, co všechno takové záchranné práce obnášejí.

