Reportáže v regionech
Řopík Honzík
Československé opevnění, které vzniklo k ochraně naší země v době před vypuknutím druhé světové války, patřilo v té době k nejdokonalejším pevnostním systémům v Evropě. Přesto se, jak všichni víme, využití tehdy nedočkalo. Dodnes se ale dochovala celá řada objektů, které byly jeho součástí, a mnohé z nich se proměnily v muzea. Mezi ně patří i řopík, tedy bunkr, který se donedávna ukrýval v lesích nedaleko šumavské Lenory. Pak se o něj začala starat parta nadšenců a dnes si jejich zásluhou tuhle stavbu můžeme prohlédnout. Zjistíme kupříkladu, v jak stísněných prostorách tu vojáci měli pobývat, ale i to, jaké byly prostředky jejich boje. Dokonce tu najdeme historické zbraně.


Řopík Honzík
Sklářská huť
Víte, čemu skláři říkali svalák nebo šoršál? Prozradíme vám to při návštěvě malé huti v Milné u Frymburku. Tamní mistři nás nechají nahlédnout do své kuchyně. Svůj um předvádějí i návštěvníkům z řad turistů a nechávají je dokonce okusit záludnosti své profese. Zavzpomínáme s nimi na staré časy, kdy na Šumavě fungovalo skláren mnohem víc a jejich výrobky byly vyhlášené daleko za hranicemi naší země. Prozradí taky, jak to bylo s tajením různých postupů. Budeme rovněž samozřejmě sledovat jejich práci. Proměnu roztaveného materiálu v nejrůznější džbánky, poháry, mističky. Hodně oblíbené mezi hosty jsou prý rybičky, které zkrátka k oblasti patří. A zajímat nás budou i nové trendy.


Sklářská huť
Spolkový dům Slavonice
Slavonice patří k perlám kraje na pomezí Čech, Moravy a Rakouska. Vznikly nejspíš už ve 12: století, ale svou současnou podobu získaly v časech renesance, které byly pro město a jeho obyvatele velmi úspěšné. Malebné domy dodnes lákají turisty k procházce po náměstích i romantickými uličkami. My si prohlédneme jednu z modernějších staveb. Spolkový dům vyrostl ve třicátých letech minulého věku, jeho příběh by ovšem za to necelé století už vydal na román. Pak se na kole poháněném elektromotorem vydáme na výlet do okolí. V sedle bychom zvládli procestovat i Českou Kanadu, nicméně vypravíme se do Českého Rudolce, kde najdeme zámek, jemuž se říká malá Hluboká. A pak zjistíme, kam vede nová cyklostezka, jejíž trasa kopíruje trať bývalé železnice.


Spolkový dům Slavonice
Lipenská přehrada
Sluníčka a vody si užijeme při plavbě na hausbótu po Lipenské přehradě. A vypravíme se taky do okolí nádrže. Začneme například u sochy Jezerní panny a prozradíme vám, že se do těchto míst dostala díky jedné sázce. Pak se přesuneme do Frymburku, kde zapátráme po historii místa. Obchod kraji přinášel bohatství. Po staletí tudy po Vltavě voraři plavili dřevo ze Šumavy k hlavnímu městu. Pak ale naši nejznámější řeku přibrzdila přehrada a tahle tradice se stala minulostí. Dozvíme se, kolik obcí a osad tehdy zmizelo z map, ale zavzpomínáme i na časy, kdy byl Frymburk vzdušnými lázněmi. Pokud nevíte, co to obnášelo, dočkáte se vysvětlení. Nezapomeneme ani na další zajímavosti města a taky na začínající olympijské hry, kterých si na Lipně všichni užijí měrou vrchovatou.


Lipenská přehrada
Hrad Nové Hrady
Hrad Nové Hrady vyrostl už ve 13. století. U jeho zrodu stáli Vítkovci. Ač to dnes tak nevypadá, vystavěli ho na strategickém místě – ostrohu, který ale postupně zarostly stromy. Jejich sídlo v dalších staletích prošlo řadou proměn a úprav. Současnou podobu získalo za vlády Rožmberků. Poslední z nich Petr Vok pak nechal vybudovat úctyhodné opevnění. Zapomenout nesmíme ale ani na další majitele, šlechtický rod Buquoyů. Prvním zástupcem rodu v našich zemích byl císařský generál Karel Bonaventura, který se svými vojsky hrad na počátku 17. století dobyl. A zřejmě se mu zalíbil. Jeho potomci chrabrého muže připomínali v archivu kupříkladu torzem praporce z bojů či košili s prolitou krví. Pozornost si ale zaslouží i další příslušníci rodu, kteří prosluli výrobou skla.

