Reportáže v regionech
Okolí Jistebnice
Přízně letošní zimy si budeme užívat v okolí Jistebnice. Nejprve se zastavíme u staré poštovny. Pochází z 19. století a původně stávala na Sněžce. Když dosloužila, přesunula se dřevěná stavba sem. Krajina, která si vysloužila název Česká Sibiř, zažívala kruté a dlouhé zimy. Poslední roky byly výjimkou, letos se všechno vrátilo do zajetých kolejí. Milovníci rychlé jízdy si užívají na Monínci, na své si tu ale přijdou i ti, kteří dávají přednost bílé stopě. A bílá peřina přispěla k doslova pohádkové atmosféře malé vesničky Ounuz. Staré chaloupky, kamenná zvonička Panny Marie, památkově chráněný špejchar. Stovky let pamatující stavby se velkých úprav nedočkaly, takže jsou dokonalou vzpomínkou na minulost. Zlákaly několikrát i filmaře, kteří tu točili třeba pohádku Honza málem králem.


Okolí Jistebnice
Betlém
Možná i vy si doma na Vánoce stavíte vlastní betlém. Nebo se vydáváte do míst, kde si můžete prohlédnout výtvory jiných. Jedním z těch, kterým příběh o narození Ježíška a jeho ztvárnění učarovalo, je Pavel Rouha z Velešína. Už jako malý kluk obdivoval jesličky v Třešti, která je takřka betlémářským rájem. A v šesti letech vyřezal svou první figurku. Postupně začal tvořit velké dílo, do kterého kromě Ježíška a jeho nejbližších přibývali i lidi z Pavlova okolí. Najdeme tam například mistra pekaře, který pravidelně peče chleba v obecní peci v Lenoře. Ale taky slavného strakonického dudáka a mnohé další. Autor nezapomněl ani na sebe, protože si prý chtěl tu milou společnost pořádně zblízka užít. Celý betlém staví před svátky takřka měsíc. Pokaždé jinak. A my si ho společně prohlédneme.


Betlém
Výlov Rožmberku
K oblíbeným podzimním podívaným patří výlovy rybníků. A mimochodem, není to módní trend našich časů. Už před stovkou let byly při těchto příležitostech dokonce vypravovány zvláštní vlaky, aby se zájemci dostali co nejblíž místu k velké slávy. Ta má po staletí svá pravidla a probíhá pod takzvanou ferulí. O čem je řeč, to se dozvíte. A vzhledem k tomu, že my jsme vyrazili na tuhle událost rovnou ke králi českých rybníků, Rožmberku, připomeneme si zároveň něco z jeho historie. Třeba to, že k jeho vybudování nevedla touha po rybích pochoutkách na stole pánů z Růže, ale především strach z velké vody. Mimochodem, v roce 1890 prý zachránilo tohle vodní dílo před povodní naši metropoli. A zajímat nás bude i to, jak odvážným počinem Jakuba Krčína jeho vybudování bylo.


Výlov Rožmberku
Zoo Tábor
Jednou z nejmladších zoologických zahrad je ta, kterou najdeme v Táboře. Vznikla v roce 2011, ale po několika letech jí kvůli zadluženosti hrozil konec. Naštěstí jejím obyvatelům přivedla náhoda do cesty zachránce, díky němuž můžou návštěvníci chodit obdivovat exotická i nám víc známá zvířata dodnes. Místní odborníci se zaměřují na ochranu ohrožených druhů, takže tu najdeme třeba vlky arktické, makaky jávské nebo zubry. V nedaleké budoucnosti by se tu mohli dočkat i zubřího mimina. Dozvíme se, co všechno tu zvířata mají k dispozici a zavítáme taky do farmy, kde na příchozí čekají ta, která bývala pro hospodáře v časech našich předků takřka nepostradatelná. V současnosti jsou ovšem pro mnohé zejména městské děti stejnou vzácností jako ta z dalekých končin.


Zoo Tábor
Gramofonové desky
Pavlu Neufusovi učarovaly už před desítkami let gramofonové desky. V éře socialistického Československa nebylo vůbec snadné sehnat zahraniční nahrávky. Nějaký čas pro ně chodil i na burzu. Na konci sedmdesátých let pak emigroval do Spojených států, kde svou sbírku hodně rozšířil, ani tam ale nedokázal získat všechny poklady, po nichž toužil. I tak se má čím chlubit. I proto po návratu do rodné země otevřel před několika lety v Táboře muzeum, kde jeho černé placky hrají prim. Prozradí nám, co všechno obnáší připravit nějakou výstavu, jak probíhá údržba starých kotoučů a společně si prohlédneme expozici, která připomíná jednu z legend hudební scény Franka Zappu. A dopřejeme si i kratičký výlet do historie záznamu zvuku.

