Reportáže v regionech
Výlov Rožmberku
K oblíbeným podzimním podívaným patří výlovy rybníků. A mimochodem, není to módní trend našich časů. Už před stovkou let byly při těchto příležitostech dokonce vypravovány zvláštní vlaky, aby se zájemci dostali co nejblíž místu k velké slávy. Ta má po staletí svá pravidla a probíhá pod takzvanou ferulí. O čem je řeč, to se dozvíte. A vzhledem k tomu, že my jsme vyrazili na tuhle událost rovnou ke králi českých rybníků, Rožmberku, připomeneme si zároveň něco z jeho historie. Třeba to, že k jeho vybudování nevedla touha po rybích pochoutkách na stole pánů z Růže, ale především strach z velké vody. Mimochodem, v roce 1890 prý zachránilo tohle vodní dílo před povodní naši metropoli. A zajímat nás bude i to, jak odvážným počinem Jakuba Krčína jeho vybudování bylo.


Výlov Rožmberku
Zoo Tábor
Jednou z nejmladších zoologických zahrad je ta, kterou najdeme v Táboře. Vznikla v roce 2011, ale po několika letech jí kvůli zadluženosti hrozil konec. Naštěstí jejím obyvatelům přivedla náhoda do cesty zachránce, díky němuž můžou návštěvníci chodit obdivovat exotická i nám víc známá zvířata dodnes. Místní odborníci se zaměřují na ochranu ohrožených druhů, takže tu najdeme třeba vlky arktické, makaky jávské nebo zubry. V nedaleké budoucnosti by se tu mohli dočkat i zubřího mimina. Dozvíme se, co všechno tu zvířata mají k dispozici a zavítáme taky do farmy, kde na příchozí čekají ta, která bývala pro hospodáře v časech našich předků takřka nepostradatelná. V současnosti jsou ovšem pro mnohé zejména městské děti stejnou vzácností jako ta z dalekých končin.


Zoo Tábor
Gramofonové desky
Pavlu Neufusovi učarovaly už před desítkami let gramofonové desky. V éře socialistického Československa nebylo vůbec snadné sehnat zahraniční nahrávky. Nějaký čas pro ně chodil i na burzu. Na konci sedmdesátých let pak emigroval do Spojených států, kde svou sbírku hodně rozšířil, ani tam ale nedokázal získat všechny poklady, po nichž toužil. I tak se má čím chlubit. I proto po návratu do rodné země otevřel před několika lety v Táboře muzeum, kde jeho černé placky hrají prim. Prozradí nám, co všechno obnáší připravit nějakou výstavu, jak probíhá údržba starých kotoučů a společně si prohlédneme expozici, která připomíná jednu z legend hudební scény Franka Zappu. A dopřejeme si i kratičký výlet do historie záznamu zvuku.


Gramofonové desky
Řopík Honzík
Československé opevnění, které vzniklo k ochraně naší země v době před vypuknutím druhé světové války, patřilo v té době k nejdokonalejším pevnostním systémům v Evropě. Přesto se, jak všichni víme, využití tehdy nedočkalo. Dodnes se ale dochovala celá řada objektů, které byly jeho součástí, a mnohé z nich se proměnily v muzea. Mezi ně patří i řopík, tedy bunkr, který se donedávna ukrýval v lesích nedaleko šumavské Lenory. Pak se o něj začala starat parta nadšenců a dnes si jejich zásluhou tuhle stavbu můžeme prohlédnout. Zjistíme kupříkladu, v jak stísněných prostorách tu vojáci měli pobývat, ale i to, jaké byly prostředky jejich boje. Dokonce tu najdeme historické zbraně.


Řopík Honzík
Sklářská huť
Víte, čemu skláři říkali svalák nebo šoršál? Prozradíme vám to při návštěvě malé huti v Milné u Frymburku. Tamní mistři nás nechají nahlédnout do své kuchyně. Svůj um předvádějí i návštěvníkům z řad turistů a nechávají je dokonce okusit záludnosti své profese. Zavzpomínáme s nimi na staré časy, kdy na Šumavě fungovalo skláren mnohem víc a jejich výrobky byly vyhlášené daleko za hranicemi naší země. Prozradí taky, jak to bylo s tajením různých postupů. Budeme rovněž samozřejmě sledovat jejich práci. Proměnu roztaveného materiálu v nejrůznější džbánky, poháry, mističky. Hodně oblíbené mezi hosty jsou prý rybičky, které zkrátka k oblasti patří. A zajímat nás budou i nové trendy.

