Reportáže v regionech
Sirky
Jedním ze zajímavých sběratelských artiklů jsou samolepky z krabiček od zápalek. Učarovaly i Jaromíru Jindrovi z Českých Budějovic. V jeho kolekci najdeme poklady z různých dob a taky z rozličných koutů světa. Připomínají vlastně i historii sirkařství, v níž ovšem nechybějí ani smutné příběhy. Kupříkladu o tom, jak nešťastná děvčata seškrabávala jedovatý materiál z hlaviček a trávila se jím. Časem dali výrobci přednost bezpečnějším surovinám a prosadily se taky takzvané švédské zápalky, které se zapalovaly jedině škrtnutím o speciální plochu. Změnou prošly samozřejmě i obaly. Na krabičkách u nás nechyběly národní motivy, jako třeba Libuše. Výborným reklamním tahem výrobců pak bývaly speciální série s nálepkami pro sběratele.


Sirky
Hluboká
Zámek Hluboká už jsme společně navštívili několikrát. Tentokrát ho budeme obdivovat v zimním kabátě. Přesto se nemusíme bát, že narazíme na zavřenou bránu. I v těchto měsících můžou návštěvníci nahlédnout do interiérů a projít se komnatami, v nichž žil poslední majitel sídla z rodu Schwarzenbergů. Kníže Adolf byl doktorem práv a společně s manželkou si zamilovali africkou přírodu. Což je patrné na výzdobě pokojů. Za zastavení stojí ale i okolí zámku samotného. V 19. století ho obklopil anglický park, v němž najdeme řadu vzácných rostlin, na které bychom jinde u nás sotva narazili. A zapomenout nesmíme ani na malou ZOO, za jejíž vznik vděčíme zmíněnému knížeti Adolfovi. Na jaro tam pro návštěvníky chystají novinku v podobě formikária.


Hluboká
Maškary
Období od Tří králů do Popeleční středy je už odpradávna časem masopustu. Před čtyřicetidenním předvelikonočním půstem si lidé užívali hojnosti a radovánek. A vyvrcholením celého času bývaly průvody plné maškar, které obcházely od stavení ke stavení. Dnes se tahle tradice udržuje už spíš jen na venkově. Jednou z výjimek je Milevsko. Jak probíhají veselice v městském prostředí, o tom se přesvědčíme na vlastní oči. Dozvíme se, kde berou účastníci průvodů své masky, jestli se drží výhradně těch obvyklých nebo se nechávají inspirovat i současností, z jaké dálky sem někteří přijíždějí a jak si tuhle zábavu užívají. Nahlédneme taky do Muzea maškar, které ve městě právě dokončují a kde budou k vidění nejrůznější masky.


Maškary
Po stopách králů Šumavy
Po stopách krále nebo spíš králů Šumavy se vydáme v horách na jihozápadě naší země. Možná si i vy vzpomínáte na legendární stejnojmenný film, který byl inspirován příběhy převaděčů přes naše hranice. Vydáme se cestou, kudy oni i pašeráci do i z Německa chodívali. Začneme na Kvildě, kde už Keltové rýžovali zlato. Pak si připomeneme zlaté časy obce Bučina, která nepřečkala poválečné časy a vznik pohraničního pásma. Zastavíme se v místě, odkud je při přízni počasí krásný výhled na Alpy a pak nahlédneme k našim západním sousedům. Ve Finsterau končívala pouť převaděčů i pašeráků. Dnes tam návštěvníky láká mimo jiné i skanzen, který mapuje život našich předků v drsné krajině. Při jeho prohlídce budeme mít pocit, že si hospodáři jen na chvíli odskočili.


Po stopách králů Šumavy
Trojklášteří
Zámek i historické centrum patří k největším turistickým lákadlům Českého Krumlova. Nedávno ovšem přibylo další. Po velké rekonstrukci se nového kabátu i života dočkal areál Trojklášteří. Kdysi býval domovem především minoritů a sester klarisek. Dnes tu můžeme nasát atmosféru starých prostor a trochu se zamyslet, pravidelně se tu ale taky koná řada kulturních akcí, a hlavně nejmenší ocení interaktivní expozici. Navíc tu najdou hernu a můžou si kupříkladu vyzkoušet drátěnou košili. Ale taky si upéct koláčky, sledovat při práci kováře či skláře. A ti tu svůj um samozřejmě předvádějí i dospělým návštěvníkům. V současnosti je tu navíc k vidění výstava věnovaná legendárnímu filmu Císařův pekař, na níž najdete kupříkladu kostýmy a narazit můžete i na císaře Rudolfa II.

