Reportáže v regionech
Zámek Mitrowicz
Mnohé z jihočeských zámků jsou proslulé daleko za hranicemi naší země. My se ale společně vypravíme k jednomu, o němž ví zatím málokdo. K zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí. Donedávna nikdy nebyly jeho brány milovníkům pamětihodností zpřístupněny, letos tu zahajují teprve druhou návštěvnickou sezonu. Navíc to s bývalým šlechtickým sídlem vypadalo v minulém století dost bledě a kdo ví, co by ho čekalo, kdyby se ho neujali dva nadšenci. Dopřáli mu rozsáhlou rekonstrukci, díky níž se můžeme i my vypravit proti proudu času a připomenout si zdejší pány. První z nich, Adam Čabalický ze Soutic tu nechal vybudovat ve druhé polovině 16. století renesanční tvrz, současnou barokní podobu pak sídlu dopřál František Karel Wratislaw z Mitrowitcz.


Zámek Mitrowitz
Galerie Matějovec
V malé galerii ve vesničce Matějovec to voní dřevem. Většina vystavených děl se narodila pod rukama Jaroslava Rodka a zbytek přivedl na svět jeho kamarád Karel Hájek. Ani jeden z pánů se řezbářem nevyučil, ale práci s ním si zamilovali. Jaroslav jednou před lety narazil na staré trámy a bylo mu jich líto. Tak z nich zkusil něco vyřezat. A nezůstalo u jednoho pokusu. Své výtvory nejprve představoval na výstavách. Ale pak ho napadlo, že v chalupě má volnou místnost,kde by je mohl umístit na delší dobu. A tak v roce 2010 vznikla galerie, do níž mohou návštěvníci zavítat vždycky od jara do podzimu. My ovšem nahlédneme i do dílny a zjistíme, jak se trámy či kmeny mění v anděly nebo třeba zvoničku.


Galerie Matějovec
Zámek Český Krumlov
Zámecký areál v Českém Krumlově patří k nejnavštěvovanějším památkám u nás. Turisty tu čeká několik okruhů, možnost vystoupat na věž a taky jedna novinka. Podívat se můžou i do bývalé konírny. Tam jsou k vidění parádní kousky, které svým bujným ořům dopřávalo panstvo z rodu Schwarzenbergů, aby je patřičně reprezentovali. K vidění tam jsou kupříkladu stříbrem zdobené ohlávky, ale taky takové kuriozity jako kryt na ocas. Nebo zápřah ruské trojky, který jeden ze zdejších šlechticů dostal darem od ruského cara. Návštěvníci rozhodně nepřehlédnou kočár, kterým jeli krumlovští páni v korunovačním průvodu Marie Terezie. A dozvědí se spoustu zajímavostí o tom, jak své koně hýčkali, jak si je vybírali a jaké zábavy si s jejich pomocí dopřávali.


Zámek Český Krumlov
Perníčky
Vůně čerstvě upečených perníčků většině z nás navozuje atmosféru vánočních nebo velikonočních svátků. Jaroslava Brožová z Dubného u Českých Budějovic si tyhle slavnostní chvíle připomíná po celý rok. Vyučená kuchařka jejich výrobě propadla už před dvěma desítkami let. Vyzkoušela několik receptur a vybrala si z nich tu, z níž vytvořila kousky nejchutnější. Nepovažuje ji za žádné tajemství, takže nám ji klidně prozradí. A taky nám poradí, co je důležité pro to, abychom dokázali připravit stejné. Po přípravě těsta se pustíme do vykrajování. Pokud si Jaroslava vymyslí tvar, na který nemůže sehnat formičku, pomůže jí manžel a tu správnou přichystá. A po upečení přijde na řadu piplačka zvaná zdobení. Pod rukama paní domu se rodí hvězdičky, vajíčka, andílci i celý betlém.


Perníčky
Sklářské řemeslo
Výtvory starých mistrů sklářů budeme obdivovat v Jihočeskému muzeu v Českých Budějovicích. Připomeneme si, jak se měnily technologie i tvary a vzory. Na jihu naší země snad ani nemůžeme nezmínit hyalit. Toto temné sklo přivedl na svět na počátku 19. století Jiří August Buquoy. Jeho výtvor se stal velkým hitem. Nejen u nás, ale po celé Evropě. Oblibě se těšilo i rubínové sklo, které se vyrábělo už v dobách renesance. Ale pánové z rodu Buquoyů přišli na zajímavý fígl, jak docílit neopakovatelné barvy. Pak vám taky prozradíme, čemu se říkalo sklo uranové a proč. A bude nás zajímat rovněž to, po jakých předmětech z křehkého materiálu toužili bohatí měšťané a co všechno museli zvládat nejen výrobci, ale třeba i malíři skla, aby upoutali jejich zájem.

