Reportáže v regionech
Rysi David a Kate
Jen kousek od šumavské Kvildy zavítáme nejprve do Návštěvnického centra Národního parku Šumava. Z něj nás pak naučná stezka dovede k unikátní pozorovatelně, z níž nahlédneme do soukromí dvojice rysů – Davida a Kate. Samec byl jako mládě sražen na silnici nad Vimperkem, nevypadalo to s ním dobře, ale podařilo se ho vyléčit. Zůstala mu jen destička v jedné končetině, ale ta ho v lezení po stromech ani skákání neomezuje. Přesto se do volné přírody vrátit nemohl, a tak pro něj vyrostl výběh. A z parku divoké zvěře v německém Mehlmeiselu mu dovezli partnerku – Kate. Dozvíme se, jak se tu oba zabydleli, jak tráví den nebo co dobrého dostávají k jídlu.


Rysi David a Kate
Strakonice
Strakonice jsou pro většinu z nás spojeny hlavně s dudáctvím. Ale v tomto městě se taky vyráběla spousta známých produktů – od čepic po zbraně. Většinu z nich si můžeme připomenout na místním hradě. Stavba je to velmi impozantní, na soutoku Otavy a Volyňky ji nechal vybudovat vlivný jihočeský šlechtický rod Bavorů. Milovníci stavebních slohů můžou počítat, kolik se jich zde vyskytuje. My se ale architektuře věnovat nebudeme. Zavzpomínáme na dobu vzniku republiky, kdy se tu rozjela zbrojní výroba. V 50. letech byla pak místní zbrojovka přejmenována na České závody motocyklové. A z bran závodu od té doby vyjížděly do světa vyhlášené burácející stroje.


Strakonice
Putování po Vltavě
Po Vltavě si dopřejeme další výlet z jižních Čech směrem k Praze. Zastavíme se u Hněvkovické plavební komory, která usnadní cestu nejen malým, ale i velkým lodím. V Týně nad Vltavou zavzpomínáme na časy, kdy se tu na břehu stavěly lodě, ale taky na škody, které dokázala řeka napáchat. A připravili jsme pro vás i odpověď na otázku, jak dlouho putovali voraři domů na jih, poté, co dopravili zboží nebo dřevo tam, kam měli. Navíc zjistíme, proč se o jejich manželkách říkalo, že v létě byly bez muže a v zimě bez peněz. Na soutoku Vltavy a Lužnice nepřehlédneme kapličku připomínající dávné bitky s lapky, kteří trápili zdejší kraj. A při cestě podél skal si uvědomíme, jak mistrně museli plavci pod vedením takzvaného vrátného vést svá těžká plavidla s lidmi i nákladem.


Putování po Vltavě
Okolí Borotína
Krajina kolem jihočeského Borotína je rájem chalupářů i výletníků. Je plná remízků, rybníčků i zajímavých památek. Nabízí taky řadu naučných stezek. Od roku 2014 si můžete projít nebo projet i tu, která nese jméno hudebního skladatele a pedagoga Jana Evangelisty Kypty, který se tu narodil. Patřil k významným osobnostem české hudby 19. století a jeho skladby se hrají dodnes. Známé jsou například vánoční mše a pastorely. Tři a půl kilometrová trasa má celkem 9 zastavení. Jednotlivé informační panely přibližují nejen život Jana Evangelisty Kypty, ale i místní přírodní a kulturní zajímavosti. Najdete na nich citáty z deníku, který si kantor a hudební skladatel psal. Zastavíme se taky u borotínského hradu nebo takzvaného Starého zámku.


Okolí Borotína
Zámek Červená Lhota
Zámek v Červené Lhotě na Jindřichohradecku patřil po 2. světové válce k takřka zapomenutým památkám. Pak se ovšem jeho brána otevřela pro milovníky historie z řad veřejnosti a zanedlouho ho objevili taky filmaři. Z tohoto pohledu byl doslova mezníkem rok 1973, kdy tu tehdejší Československá televize natáčela pohádku o princezně Zlatovlásce. Hned v následujícím roce se návštěvnost bývalého panského sídla víc než zdvojnásobila. Za sezónu si ho dorazilo prohlédnout sto tisíc lidí. Ale půvabný vodní zámek má čím okouzlit i bez krásné panny a Jiříka. Návštěvníci se tu kupříkladu dozvědí, že byl jednu dobu bílý a co se vypráví o tom, proč dostal svou dnešní barvu.

