Reportáže v regionech
Třeboň
K chloubám Třeboně patří vedle rybníků i zámek. Byl součástí obrovského rožmberského dominia. A právě na tomhle sídle příběh mocného rodu vyvrcholil. Na počátku 17. století, na sklonku svého života, tam pobýval poslední z pánů s růží ve znaku, legendární Petr Vok. Už to nebyl ten bouřlivák, o němž se toho hodně vyprávělo. Mladík milující zábavu dozrál v moudrého vzdělaného muže. Neplánovaně musel navíc převzít jak obrovské panství, tak dluhy po svém bratru Vilémovi. Na zámku vedl i některá důležitá jednání. Navíc se věnoval literatuře a umění. Připomeneme si i období přelomu 19. a 20. století, zjistíme, jak se tu žilo tehdy, a navíc prozradíme, na co nového se při návštěvě téhle památky můžete těšit.


Třeboň
Korálkové ozdoby
Ozdoby vyráběné ze skleněných perliček známe snad všichni. Rády je měly už naše prababičky a v mnoha rodinách se dědí z generace na generaci. Příběh těchto ozdob se začal psát v Jizerských horách a v Podkrkonoší, kde lidi po chalupách navlékali korálky na šňůru. A z těch, které jim doma zůstaly, pak vytvářeli ozdoby. My se vydáme za dámou, kterou okouzlily natolik, že se rozhodla je sbírat. Alena Gondeková z jižních Čech jich ve své kolekci, zaměřené především na období 1. republiky, má už kolem pěti set. Našli bychom mezi nimi i řadu unikátů, dopravní prostředky 30. let, kousky pro slavné Expo v Bruselu 58 i další unikáty. Dostává se k ní i řada poničených kousků a ona je opravuje.


Korálkové ozdoby
Hvězdárna České Budějovice
Českobudějovická hvězdárna letos slaví osmdesáté narozeniny. Její příběh se ale začal psát už o deset let dřív. Tehdy totiž místní nadšenci založili společnost, jejímž cílem bylo vybudovat zařízení, odkud by bylo možné sledovat oblohu, ale kde by se návštěvníci dozvěděli taky vše podstatné o vesmíru i astronomii. Časem přibylo planetárium a navíc observatoř na Kleti. Zahledíme se ke hvězdám dalekohledem, který pamatuje otce zakladatele, a dozvíme se, co všechno tu zájemcům nabízejí dnes. Minout nemůžeme ani světové úspěchy zdejších astronomů. Ti objevili spoustu nových planetek, kterým dali jména podle našich významných osobností a míst. A věnují se taky zpřesňování drah Zemi nebezpečných planetek.


Hvězdárna České Budějovice
Zpracování lnu
Právě podzim a zima byly časem, kdy se naši předci po staletí věnovali zpracování lnu. V chalupách se o přástkách točily kolovrátky, klapaly stavy. Jedla se přitom jablíčka, kyselé zelí a další pokrmy proti zaprášení plic. Zpívalo se, povídalo a tu a tam se dokonce domluvila i nějaká svatba. Co všechno bylo zapotřebí udělat, než se pak nevěsta mohla pochlubit látkami na cíchy, ručníky a další výbavu, nám prozradí manželé Lenka a Jan Limovi z Vltavotýnska. I v době moderních strojů se snaží udržovat při životě řemeslo přadlen a tkalců a všem zájemcům ho předvádějí. I my se tedy dozvíme, na co všechno hospodáři len využívali, jak ho máčeli a sušili a jak z něj pak vznikaly nitky a textilie.


Zpracování lnu
Zámek Hluboká nad Vltavou
Zámek Hluboká zůstává pro příznivce památek otevřený i přes zimu. A v těchto dnech můžou návštěvníci ještě zavítat do druhého patra bývalého šlechtického sídla, v němž při přestavbě před zhruba 150 lety vzniky apartmány pro vzácné hosty z řad příbuzenstva, příslušníků jiných rodů nebo významných osobností z celé Evropy. Ti se sem sjížděli ještě před vypuknutím druhé světové války. Často jezdívali na hony, které místní panstvo s oblibou pořádalo. Prohlédneme si luxusní prostory, které ovšem v minulých desetiletích sloužily jako sklady. Bude nás zajímat, co všechno tu měli hosté k dispozici. Kromě komorných taky šoféra, který byl připraven kdykoliv je dopravit například do lázní. A dozvíme se taky, co všechno tady odborníci při obnově pokojů objevili.

